ОДГОВОРНО ПОНАШАЊЕ: Град Београд нема вишка запослених
Први пут се дешава да Град и његова јавна предузећа нису полигон политичког запошљавања.
Одговорно понашање градске власти огледа се, између осталог, у томе што у Граду Београду нема вишка запослених у односу на оно што му се налаже Законом о максималном броју запослених, рекао је помоћник градоначелника Борко Милосављевић.
Одговорност је утицала на то да Град ни не чека закон већ је сам спровео организационо реструктурирање, прецизирао је Милосављевић.
Решавање проблема паркирања
Упоредо са овим великим пројектом, акценат у центру града биће решавање проблема паркирања. Ове године ће почети доградња гараже "Обилићев венац", расписаће се и јавни позив за изградњу подземне гараже на Студентском тргу, а урађен је и претквалификациони тендер за избор саветника који треба да уради анализе исплативости за четири подземне гараже по моделу јавно-приватног партнерства, рекао је помоћник градоначелника.
– Први пут се дешава да Град и његова јавна предузећа нису полигон политичког запошљавања. Студиозно смо приступили анализи кадровског потенцијала и запажено је да је пре две године било вишка, али је тај број смањен што природним одливом, што подстицајним социјалним програмима – истакао је Милосављевић.
Проблем ипак постоји у структури запослених у старосном и кадровском смислу, што је наслеђено. Акценат у наредном периоду биће преквалификација одређеног броја људи, али и на извршиоцима у јавним предузећима који недостају јер се превише људи запошљавало у администрацији, нагласио је Милосављевић.
Тако, примера ради, у "Београдским електранама" недостају вариоци, а у ГСП-у возачи и људи који би радили на одржавању.
– Од комуналне делатности зависи свакодневни живот у Београду, а добра и стабилна предузећа значе и боље услуге. Годину и по дана радили смо на снажним реформама и јачању предузећа, као и на повећању њихове добити да би могла више да инвестирају – рекао је Милосављевић и подсетио да је основна улога града у протеклом периоду била строга контрола предузећа.
Питање водовода и канализације
Помоћник градоначелника осврнуо се и на одлуку Скупштине града да у наредних десет година свако домаћинство у Београду има прикључак на водовод и канализацију и прецизирао да следи јасна динамика радова по општинама, са извором финансирања.
– Свака општина ће добити посебан документ са спецификацијом радова који су планирани. Прва ће бити Палилула, а у наредних месец и по дана и остале општине. У плановима Дирекције за грађевинско земљиште и изградњу Београда и "Београдског водовода и канализације" прва година ових инвестиција већ је инкорпорирана – истакао је Милосављевић и прецизирао да ће се на Палилули почети са изградњом секундарне канализационе мреже у Крњачи 1.