ЈУНКЕРОВ ПЛАН ОДЛОЖЕН, АЛИ... Европске патроле ће моћи да ПУЦАЈУ и ПОТАПАЈУ бродове кријумчара људи
Министри правде и унутрашњих послова земаља чланица Европске уније нису постигли споразум о плану прихвата избеглица који је предложио председник Европске комисије Жан-Клод Јункер.
Нисмо дошли до споразума који смо желели, изјавио је синоћ европски комесар за унутрашње послове Димитрис Аврамопулос после састанка министара и бурне седмочасовне дебате.
"Нисмо дошли до споразума који смо желели. Већина земаља чланица жели да идемо даље, али не све", рекао је новинарима Аврамопулос.
Министри су изразили начелну, али не и формалну сагласност да њихове земље прихвате већину од укупно 160.000 избеглица из Африке и са Блиског Истока у зависности од својих капацитета, али су одбили обавезујуће квоте које је Комисија покушала да наметне.
Они су потврдили одлуку коју су начелно донели у јулу да прихвате нешто мање од 40.000 избеглица које се тренутно махом налазе у Грчкој и Италији.
А шта је са 120.000 избеглица?
Када је реч о преосталих 120.000, они су се сложили да се "настави рад на припреми формалне одлуке о примени обавеза, уз дужно поштовање према флексибилности која је чланицама потребна, нарочито ради решавања непредвиђених ситуација". Ово у пракси значи да је одлука о Јункеровом плану одложена до 6. октобра, када ће се министри поново окупити у Бриселу.
Аврамопулос је, међутим, упозорио да је криза сувише озбиљна да би се толико чекало и да је наредни министарски састанак неопходно организовати већ за неколико дана, а тај став је подржао и први потпредседник Комисије Франс Тимерманс. Аналитичари оцењују да је одлагање одлуке о Јункеровом плану индикатор озбиљних подела унутар ЕУ и пораз идеје о европској солидарности.
О неким другим елементима плана министри су успели да се договоре, па је тако договорено да се ојача контрола спољних европских граница. Европски патролни бродови на Медитерану ће тако одсад моћи да примењују агресивније мере према кријумчарима људи, укључујући и овлашћења европским патролним бродовима у Медитерану да пуцају на кријумчаре и потапају бродове за превоз избеглица.
И Србија на списку!
Сем тога, биће усвојена и јединствена европска листа "безбедних земаља", чији ће грађани пролазити кроз процедуру за добијање азила по хитном поступку, тако да ће лакше моћи да буду депортовани ако им захтев буде одбијен.
Према Јункеровом плану, на тај списак биће стављене све земље које су кандидати за чланство, што укључује и Србију, Црну Гору, Босну и Херцеговину, Македонију и Албанију, а исти третман имаће и грађани Косова.
Министри су постигли начелан договор да се транзитним земљама, укључујући и Србију, материјално помогне да збрину избеглице и да се у ту сврху створе финансијски инструменти, али засад нема више детаља о обиму и врсти такве помоћи, осим што је Тимерманс рекао да се "на томе ради".
Председник Европског савета Доналд Туск, који се данас налази у посети Јужној Кореји, је раније најавио да ће овог месеца сазвати ванредан самит ЕУ ако се министри данас не договоре, али засад се није огласио поводом исхода вечерашњег састанка.