ОДРЖАНА РЕЧ: Усвојени медијски закони
Како је премијер Александар Вучић најавио у свом експозеу 27. априла тако је и било - усвојен је пакет медијских закона којима се ова област регулише и усаглашава са европским законима и праксом.
Медијски закони нашли су се другог августа пред посланицима Народне скупштине Србије и усвојени су од стране овог тела. Посланици су том приликом усвојили Закон о јавном информисању и медијима, Закон о јавним медијским сервисима и Закон о електронским медијима.
Решавање случајева убијених новинара
Премијер је у експозеу најавио да је влада посвећена томе да настави, без било каквог довођења у питање, истраге и решавање свих случајева убијених новинара. Том приликом је истакао да новинари у Србији морају да осећају да могу слободно да крстаре и истражују шта год пожеле без било какве бојазни за своје добро.
"Ово је фундаментални захтев слободног и модерног друштва", рекао је Вучић.
Медијски закони до лета
План премијера и министара да до лета усвоје пакет медијских закона омеле су катастрофалне поплаве са којима се наша земља суочила на почетку рада нове владе. Али, када је ситуација стављена под контролом и одпочео нормалан рад државних органа, медијски закони су се нашли пред посланицима у Народној скупштини.
Премијер је у експозеу нагласио да ће после пуних једанаест година бити усвојена три медијска закона о јавном информисању, електронским медијима и о јавним сервисима, као и да ће се убрзати поступак доношења Закона о заштити узбуњивача и Закона о рекрамирању.
"Овај корпус закона представљаће нови искорак у увођењу регулаторне праксе која је подударна са европским стандардима, а кроз подзаконске акте, кроз успостављање механизама и кроз јачање саморегулаторних механизама али и кроз правосудну праксу, омогућићемо да ови закони заиста буду прави темељ који гарантује слободу говора, слободу медија и ефикасно функционисање информисања грађана", најавио је премијер.
Изразио је и жељу да све будуће оцене о слободи медија и новинара у Србији имају само једну димензију - слободно иформисање.
Говорећи о јавним сервисима, премијер је указао на то да они треба да функционишу по најбољим стандардима и да много више него до сада буду у функцији интереса грађана када је реч о културним и образовним понудама, да буду ефикасни у располагању ресурсима и модерни као и сви други медији.
Истрајан у својим намерама, са јасно одређеним циљевима и расположивим средствима, премијер је одржао реч и закони из области медија усвојени су почетком месеца, захваљујући одлучности и упорности владе и премијера да наше медије и медијске законе усагласе са праксом европских земаља, а све у корист Србије.
Закон о јавном информисању и медијима
Закон о јавном информисању ствара услове за слободан развој независних, професионалних медија и медијског система који треба да омогући најшире задовољавање потреба грађана, без дискриминације, за информацијама и садржајима из свих области друштвеног живота.
Прописан је и излазак државе из медија, осим у за то посебно утврђеним случајевима, као и јасно дефинисан јавни интерес у области јавног информисања.
Законом се регулише положај уредника, заштита права новинара и подстицање новинарског удруживања, затим транспарентност власништва у медијима, успостављање Регистра медија и заштита медијског плурализма кроз спречавање недозвољеног обједињавања у области јавног информисања.
Предвиђен је прелазак са директног буџетског финансирања појединих медија на систем пројектног, конкурсног суфинасирања, за све медије, односно издаваче медија који су уписани у регистар медија, правна лица, односно предузетнике који су регистровани за производњу медијских садржаја, као и друга правна лица.
Законом се први пут даје заштита и жртвама насиља, уређено је објављивање информација из приватног живота и личних записа, као и правила која се односе на услове када је допуштено објављивање информација из приватног живота и личних писаних записа.
Значајна новина предвиђена је у одредби која прописује када није потребан пристанак за објављивање информације из приватног живота, ако у конкретном случају интерес јавности да се упозна са информацијом, односно записом, претеже у односу на интерес да се спречи њено објављивање. Ти случајеви су прецизно предвиђени законом.
Закон о електронским медијима
Закон о електронским медијима прецизно дефинише надлежности Србије над пружаоцима аудиовизуелних медијских услуга због преласка на дигитално емитовање програма.
Нова техничка достигнућа подразумевају да све чланице ЕУ морају до 2015. године да пређу са аналогног на дигитално емитовање програма и да се у том простору пружаоци програмских садржаја посматрају као пружаоци аудио-визуелних медијских услуга а не као емитери.
Закон терминолошки усклађује и одређује дефиниција појмова у складу са Директивом о аудиовизуелним медијским услугама, нормативног регулисања рада, надлежности и послова регулаторног тела у области електронских медија, имајући у виду промењене околности до којих ће доћи преласком са аналогног на дигитално емитовање.
Закон о јавним медијским сервисима
Нови Закон о јавним медијским сервисима скупштина је усвојила са 183 гласа. Овај закон уређује рад јавних медијских сервиса РТС и РТВ, прецизира обавеза њиховог рада на начелима истинитог, непристрасног, потпуног и благовременог информисања, забрана цензуре, поштовање људских права и финансирање из буџета до 2016. године.
Законом се прецизира да ће њихово финансирање од 2016. године бити из таксе за јавни медијски сервис, из буџета, од комерцијалних прихода.
Такође, законом се подвлачи и поштовање професионалних стандарда и кодекса у остваривања јавног интереса који подразумева производњу, куповину, обраду и објављивање радио, телевизијских и мултимедијалних садржаја, нарочито информативних, образовних, културно-уметничких, дечјих, забавних, спортских, верских и других који су од јавног интереса за грађане.
Закон наглашава да јавни медијски сервис остварује јавни интерес, уважава захтеве јавности и за своје деловање одговара управо тој јавности, а одговорност јавног медијског сервиса остварује се јавним поступком именовања органа јавног медијског сервиса.
Медијски садржаји РТС и РТВ имају за циљ остваривање људских права и слобода, размену идеја и мишљења, неговање вредности демократског друштва, унапређивање политичке, полне, међунационалне и верске толеранције и разумевања, као и очување националног идентитета српског народа и националних мањина.