ОПАСНО, НЕ ИГНОРИШИТЕ: Ово су све врсте ГЛАВОБОЉА због којих морате лекару - имају РАЗЛИЧИТЕ УЗРОКЕ
Разликују се.
Главобоље најчешће нису знак озбиљних обољења. Но, понекад је управо главобоља први, једини или водећи карактер тежих болести стога је веома важно препознати симптоме и правовремено се обратити лекару. Иако постоји више од 200 врста главобоља, уколико имате једну од ових 13, сместа посетите доктора.
1. Здрави сте, а појавила се изненадна и јака главобоља
Оваква главобоља може бити знак спонтаног крварења унутар лобање услед пуцања анеуризме. Уколико лекар посумња на ову дијагнозу, упитити ће вас на хитне претраге, након чега може уследити и хируршко лечење.
2. Главобоља коју сте осетили први пут у животу
Свака ‘новонастала’ главобоља, какву раније нисте искусили, захтева консултацију с лекаром. Ово се посебно односи на главобоље чији се настнак не може објаснити, јер их није узроковао умор, стрес, повреде нити било које друго стање које би се евентуално могла повезати са њеним настанком. На лекарима је, потом, да процене главобољу и донесу одлуку о евентуалним додатним испитивањима и лечењу.
3. Главобоља која се битно разликује по јачини у односу на главобоље какве иначе имате
Свака промена карактеристика главобоље какву особе већ препознају, захтева одређену меру опреза. Одприје присутна склоност главобољи не сме вас заварати, јер промена основних карактеристика главобоље може бити узрокована озбиљним обољењима, као што су крварење унутар лобање или тумори мозга.
4. Главобоља која узрокује сметње у говору, отежано покретање руке или ноге, поремећај равнотеже, слабији вид, конфузија или губитак памћења
Овакви симптоми, удружени са главобољом, јасно указују на оштећење мозга, најчешће као последицу тумора, крварења или инфаркта. Сместа се морате обратити лекару.
5. Главобоља праћена повишеном температуром, кочењем врата, мучнином и повраћањем
Ово је најчешће знак менингитиса, болести која захтева дијагностику и лечење.
6. Главобоља која је све снажнија током 24 сата
Практично свака главобоља, без обзира на почетну јачину, с временом слаби, или се барем не појачава, односно да у периоду свог трајања има фазе са јачим и слабијим интензитетом. Континуирано појачавање главобоље у вишесатном периоду може указивати на развој неког унутарлубањског процеса који захтева лекарску интервенцију.
7. Главобоља која настаје након повреде главе
Након повреде главе, главобоља је релативно честа појава која не мора, а најчешће и није, повезана с озбиљнијим оштећењима мозга. Међутим, код повреда главе, чак и мањих, понекад могу настати озбиљнија оштећења, као што су нагњечење мозга, прелом лобање или крварење унутар лобање.
Главобоља може бити први знак оваквих компликација. Због тога свака главобоља након повреде главе захтева опрез, па се препоручује превентивни одлазак лекару.
Нисте ни свесни шта све помаже против напорних главобоља
8. Изразито јака главобоља ‘у једном оку’ и око њега, праћена црвенилом ока
Оваква главобоља може бити знак васкуларне малформације, као што је анеуризма каротидне артерије (једна од главних артерија која ‘храни’ мозак) или каротико-кавернозна фистула. Зато се препоручује лекарски преглед, пише портал Bol.rs.
9. Главобоља која се први пут јавља након 50. године живота
Свака главобоља која се први пут јавља у каснијој животној доби захтева посебну пажњу, јер постоји релативно велика опасност да је узрокована обољењима, као што су крварење у мозгу, инфаркт, тумори, упале...
10. Главобоља која траје дуже од 72 сата
Поједине доброћудне главобоље, као што је мигрена, трају до 72 сата, а у ретким ситуцијама и дуже. Међутим, свака континуирана, дуготрајна главобоља, која излази из уобичајених оквира, увек захтева додатни опрез, јер тако дуготрајна бол упозорава на секундарну главобољу, која је у ствари симптом неког другог, понекад и врло озбиљног обољења.
11. Главобоља која се појачава ујутро
Јаке, јутарње главобоље, посебно уколико су праћене осећајем мучнине и нагоном за повраћањем, могу указати на повећање притиска у глави, што може бити последица тумора или других обољења мозга.