КОРИСТЕ, АЛИ И ШТЕТЕ: Како се "излечити" од антибиотика?
Разноразне терапије могу нам потпуно исцрпети организам, па се зато саветује строг режим исхране који ће очистити све њихове последице.
Антибиотици су током зимског периода мање више неизбежни јер је већина људи подлежна упалама. Колико нам могу користити, антибиотици нам могу и нашкодити. А ево и начина како то да регулишете.
Антибиотици уништавају бактерије, али се често на њиховом удару нађу и оне "добре" бактерије, чиме се поремети равнотежа у цревној флори.
Комбинација примене антибиотика, прерађене хране и стреса, може још више угрозити здраву равнотежу у нашим цревима. У цревима у просеку живи око 400 врста бактерија. Када се поремети равнотежа у цревној флори, размноже се штетни организми попут гљивица, паразита, ешерихије коли и сличних штетних бактерија.
Тада може доћи до алергија, синдрома хроничног умора, појаве екцема итд. Због тога је веома важно да се одржи оптималан број корисних бактерија у цревима. Прво је потребно да здравом исхраном одржите број корисних бактерија, а то ћете постићи тако што ћете у исхрану увести пробиотике, несварљива влакна која подржавају развој здравих бактерија.
Такође се препоручује доста сировог воћа и поврћа. Избегавајте прерађене шећере који погодују развоју гљивица и штетних бактерија, саветује портал haber.ba.