МАЦУРА ОТКРИВА ШТА ЈЕ БОЉЕ ОД АНТИБИОТИКА: Како да се заштитите од свињског грипа
БЕОГРАД - Свињски грип у Србији и даље односи животе, а ситуација је критична јер је вирус временом мутирао и број незаштићених људи је велики. Портпарол Хитне помоћи Нада Мацура рекла је за портал Србија Данас да не треба занемаривати симптоме грипа и указала на најбољу превентиву.
До сада је од вируса А(Х1Н!) познатијег као свињски грип умрло седам пацијената.
Опасност од свињског грипа постоји и прети да буде већа јер се вирус у међувремену мутирао па се лакше преноси.
Истраживања обављена након пандемије показују да је 78 одсто становника преболело овај грип, било развивши имунитет или преко вакцине. То значи да је 20 одсто (у Србији је то 1,4 милиона људи), махом млађе популације, незаштићено јер није имало додира са вирусом. Најугроженији су хронични болесници код којих је пао имунитет, дијабетичари, људи са малигним, бубрежним и кардио-васкуларним обољењима, као и труднице и мала деца јер реакција може да буде веома бурна.
"Клиничка слика је као што је била и до сада, само што је бурнија код неких особа, поготово код особа преко 60 година, гојазних особа и мале деце, евентуално код трудница. Висока температура од 38,5 преко 39 је један од симптома и ако траје више од два дана особа мора одмах да се јави лекару", рекла је за портал Србија Данас портпарол Хитне помоћи Нада Мацура.
Симптоми су бол у мишићима и зглобовима, али и осећај да оболелом смета сопствена кожа. Може се јавити бол у грлу приликом гутања, цурење носа, а инфектолози препоручују да се одлежи 7 до 10 дана.
"Исхрана мора да подразумева што више поврћа, витамина и чајева. Треба имати малу приручну апотеку која подразумева топломер, капи за нос, неки лек за скидање температуре. Неопходно је одржавати тоалету носа поготово код деце јер се ту накупљају вируси. Ако оболели рукама додирују нос па онда храну и на тај начин може се пренети вирус. Препоручује се доста лимуна, чајева и лежање", додала је Мацура.
Најбоља превентива је вакцинација, саветују лекари. Верује се да је бели лук најбољи антибиотик, а храна треба да буде калорична.
Најважнија превентива је избегавати затворене просторе, превозна средства јер увек неко кашље. У питању је капљична инфекција, ако је имунитет нарушен због стреса особа ће у мањој или већој мери имати клиничку слику
"Најважнији је чист ваздух, без дуванског дима јер сви сада боравимо у затвореном простору у коме се суши ваздух који механички оштећује слузокожу респираторног система. Особа која кашље и кија мора да носи маску да не би остале укућане инфицирала. Мора да користи своју шољу, тањир и прибор за јело", саветује Мацура.
Погледајте и: