ОПСАДА ЊУЈОРКА: Протести због опере
Политичари, укључујући и бившег градоначелника Њујорка Рудолфа Ђулијанија, придружили су се демонстрантима испред Метрополитен опере, протестујући због опере за коју поједини критичари тврде да глорификује пакистанске убице једног Јеврејина.
Око 400 људи узвикивало је "Стиди се Мет" и носило транспаренте "Мет глорификује тероризам" пре првог извођења опере "The Death оф Klinghoffer" (Смрт Klinghofera).
Опера је заснована на догађају из 1985. када је инвалид Леон Klinghofer убијен на италијанском броду који су отела четворица припадника Палестинског ослободилачког фронта. Klinghofer (69), убијен је док је био у инвалидским колицима и бачен у море.
Опера америчког композитора Џона Адамса "диже прашину" још од фебруара, када је први пут било планирано њено извођење. Прве веће демонстрације организоване су 22. септембра на отварању сезоне у Мету.
Ђулијани је рекао да протестује како би људи схватили да је Klinghofer опера "изопачено дело".
"Ако слушате, видећете да емотивни контекст опере романтизује терористе. А романтизовање терориста је огромна претња", рекао је он.
Стручњак за оперу Фред Плоткин, међутим, каже да опера не глорификује терористе.
"Да ли опера представља убице са наклоношћу? Не", рекао је он. "Да ли су Klinghoferovi најсимпатичнији ликови у опери, они до којих нам је највише тало? Верујем да јесу".
Јучерашње извођење прошло је уз неколико прекида из публике и са балкона. Раније тог дана, рабин је предводио бдење испред Мета, а јеврејски тинејџери су дискутовали на смену о хебрејским текстовима.
"Овде смо јер Мет глорификује убиство Јеврејина и зато морамо да проговоримо. Ми смо нова генерација", рекао је 15-годишњи Шабос Кестенбаум, док је рабин рекао да "радиоактивни, опасни" језик опере "инспирише насиље".
Мет је под притиском јеврејског лобија отказао филмске и радио преносе опере, али су одбили да оперу скину са репертоара.
"Чињеница да се 'Klinghofer' бави стварним насиљем не значи да је не треба изводити. ''Klinghofer'' није антисемитска опера нити глорификује тероризам", поручили су из Мета.
"Смрт Klinghofera" премијерно је изведена у Бриселу 1991. без претеране контроверзе, а потом у бројним европским градовима и коначно на Музичкој академији у Бруклину, где је дочекана уз похвале и покуде.
Градоначелник Њујорка Бил де Бласио, који није видео оперу, сматра да културне институције имају право да представљају уметничка дела која су за поштовање.
"Не морамо да се сложимо са свиме што је изложено, али се слажемо са правом уметника и културних институција да то прикажу публици", рекао је он.
Де Бласио је додао и да је антисемитизам "озбиљан проблем у данашњем свету који нема никакве везе са овом опером".
"Смрт Klinghofera" изводиће се до 15. новембра.