ОРИЋЕВО ХАПШЕЊЕ: Класична провокација Запада која подиже напетост у региону
Хапшење ратног комаданта Насера Орића као последицу може да закомпликује ситуацију у региону. Одлуку Запада за Орићево притварање, неки препознају као класичну провокацију која ће подићи напетост у региону.
Хапшење Насера Орића и највљено доношење резолуције у Сребреници само подиже тензију између Срба и муслимана у региону. Директна намера Запада је да случај Орића, који у БиХ важи за ратног хероја, и обележавање 20 година од злочина у Сребреници искористи за провоцирање два народа.
Један од извора каже да је Орић путовао бар десет пута у иностранство и да нико из Србије није марио што је за њим расписана потерница. Па онда одједном, уочи обележавања годишњице у Сребреници, неко одлучи да га приводи.
Напетост у региону
Премијер Александар Вучић је изјавио да се ствари у региону компликују и да Србија мора да одбрани пуну политичку стабилност и обезбеди мир. Много енергије, труда, воље и времена инвестираћемо у добре односе с Бошњацима и од тога никада нећемо одустати, а што се свега осталог тиче, треба препустити правосудним органима да раде свој посао- рекао је Вучић.
Бакир Изетбеговић, члан Предсавништва БиХ, затражио је од амбасадора Швајцарске у БиХ Хајнриха Мауера, где је ухапшен Орић, да властима своје земље пренесе најоштрији протест због хапшења Насера Орића. Изетбеговић је додао: „Интерполова потерница је обрисана, наводни злочини су се догодили у БиХ и то је у надлежности нашег тужилаштва. Ако то имају у виду, мислим да ће пустити Орића. Ово је био прст у око БиХ, који се догодио 15 ндана пред обележавање годишњице у Сребреници“.
Хапшење Насера Орића као класична провокација
Срето Ного, професор кривичног права, каже да не искључује могућност да Србија због страних притисака одустане од захтева за изручење Орића. Правнички гледано, он треба да буде испоручен Београду што пре. Како је политика изнад права, очекује да ће Орића пустити на слободу. Ного објашњава како је исти епилог имало и хапшење Хашима Тачија, пишу Наше новине.
Милан Вујин, бивши преседник Адвокатске коморе Србије, сматра да је реч о класичној провокацији. Уколико би га испоручили Србији, био би му одређен притвор и дато време да се припреми за одбрану, а потом би се предмет наставио од оне тачке где је прекинут.
Прочитајте и: