Осам бизарних чињеница о пљувачки!
Да ли сте спремни за мало гадних података? Следи осам невероватних чињеница о пљувачки за које вероватно до сада нисте чули.
1. Пљувачка отровног гуштера спречава потребу за слаткишима
Истраживачи из Гетенбурга открили су састојак из пљувачке отровног рептила, такозваног Гила чудовишта, који утиче на регије у мозгу задужене за награду и мотивацију – он буквално задовољава потребу за храном без икакве стварне хране! Истраживања су спроведена на мишевима, који не избегавају прилику да грицну, а уз ову супстанцу су потпуно изгубили апетит! Намеће се занимљиво питање за будућност – да ли ће научници изумети пилулу гуштерове пљувачке, како би помогли људима са вишком килограма?
2. Пљувачка подстиче нагон за сексом
Да ли сте размишљали о љубљењу? Чак 90% људске популације га практикује, а и већина животиња има сличне 'обичаје'. Љубљење ослобађа допамин, серотонин и окситоцин, хормоне који подстичу страствену жељу и сви се они налазе у пљувачки.
3. Природни је лек против болова
Наша уста су веома необично место – не само да су дом за 72 врсте бактерија, већ се ту производи један од најмоћнијих сузбијача болова познатих човеку. Људска пљувачка је богата супстанцом под називом опиорфин, која је шест пута јача од морфијума!
4. Балављење због коришћења мобилног телефона
Научна истраживања су показала да људи који проводе много времена причајући преко мобилног телефона много више балаве од других. Још 2012. спроведено је истраживање које је потврдило овај податак. Испитаници били подељени у две групе – стални корисници мобилних телефона су два сата дневно причали преко мобилног, за разлику од контролне групе, која их је користила мање.
5. Интровертне особе луче више пљувачке
Део мозга задужен за социјали контакт много је активнији код интровертних људи, него код отворених – тај део заправо 'паничи' када су у окружењу других људи! Но, задужен је и за још једну ствар – поред контролисања друштвених вештина, такође утиче и на продукцију пљувачке, која је зато код повучених особа појачана!
6. Пљувачка открива године
Како старимо, наш ДНК пролази кроз процес метилације, који утиче на промену гена. Тако се и ДНК у нашој пљувачки мења током времена. Ово може олакшати детективима у решавању злочина, но, такође и лекарима. Интересантно, ДНК старост, односно биолошка старост, не поклапа се увек са хронолошком старошћу. Ово откриће зато може помоћи лекарима да, на основу праве старости пацијента, одреде најбољи третман за одређене болести.
7. Пљувачка вампирског слепог миша спречава инфаркт
Пљувачка ове животиње је пуна ензима који спречава згрушавање крви. Када год се овај крилати ужас храни на својој неочекиваној жртви, овај ензим дозвољава му да допре до садржаја њеног срца! Иако звучи застрашујуће, научници сматрају да би ово откриће могло бити веома корисно у превенцији инфаркта.
8. Лековитост родитељске пљувачке
Већина родитеља пере цуцлу своје бебе хладном водом, када је нађе на поду. Но, неки родитељи прескачу прање и уместо тога је стављају у сопствена уста и посисају сву прљавштину! Можда звучи болесно, али научна истраживања су показала да на овај начин деца постају пелцована против алергија!