ОТИШАО ЈЕ У НЕМАЧКУ ДА РАДИ: Зажалио је као нико никада
Уласком Хрватске у Европску унију повећао се број оних који у Немачку долазе трбухом за крухом. Многи нису зажалили због те одлуке, али некима је она пресела...
Дарко Јуришић другачије је замишљао првих пар месеци свог боравка у Немачкој. Када је у фебруару ове године с још једним познаником покуцао на врата фирме "Кацор“ у Офенбаху, све је изгледало добро. Радне дозволе сређене су брзо, исто као и договорена нето сатница од десет евра.
Дарко Јуришић је, са још стотинак других хрватских држављана, започео с радом на једном градилишту као армирач.
Преварени радници
Али проблеми су почели већ након првог исплаћеног месеца. Власник фирме "Кацор“, код које је Јуришић потписао уговор, нестао је без трага – заједно с новцем који је, између осталог и за плате радника, исплатила фирма "Дреслер бау“, главна фирма на градилишту на којем је Јуришић и радио. Шефу предузећа "Кацор“, који се одазива на име Дамир Карпински (који, како каже Јуришић, говори "српски са санџачким нагласком“), наравно ни трага. Само Јуришићу одбегли "предузимач“ дугује око 3.500 евра. На телефон фирме у Офенбаху не одговара нико, преноси DW.
Минималци
Многи који у Немачку долазе на рад упознати су с чињеницом да је у тој земљи однедавно на снази закон о минималној сатници која износи 8,50 евра. Али тај минималац не важи за све. У неким браншама, попут грађевине, минималци су виши: за квалификованог радника 14,20 евра, а за помоћног 11,50 евра по сату.
Јуришић није усамљен. Према подацима саветовалишта Немачког савеза синдиката (ДГБ), само је у случају твртке "Кацор“, преварено преко 300 радника из Румуније, Пољске и Хрватске који још од марта чекају на исплату плата. Да ствар буде још гора, радници запослени код "Кацора“ остали су и без крова над главом јер та фирма из Офенбаха није платила ни смештај својим радницима.
Многи "гастарбајтери“ лак плен
Проблем многих новопечених "гастарбајтера“ пре свега је непознавање језика, што их понекад чини "лаким пленом“ бескрупулозних послодаваца. Многи потписују документа, а да се пре тога не информишу о чему се ради. Постоје случајеви да су људи на градилиштима потписивали документа на којима пише да су плаћени сходно немачком закону о минималцу. Али то је истовремено био и документ који је потврђивао да је новац исплаћен, а многи су га потписали пре него што су новац и видели.
Прочитајте и: