Отказ трудницама само у случају тешке повреде радног права
Раније је труднице благословено стање апсолутно штитило од отказа. Када буду усвојене измене и допуне Закона о раду послодавац ће моћи да отпусти трудницу, али само ако она учини кривично дело или тежу повреду радне обавезе, истиче помоћник министра за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Зоран Лазић.
Лазић у разговору за ''Политику'' појашњава да то значи да је по још важећем слову закона трудница могла да почини кривично дело на раду које је у вези са радом - на пример, да покраде послодавца, а он није смео да јој да отказ.
За неколико дана оваква врста прекршаја ће бити законски санкционисана.
Коментаришући оцене јавног мњења да је новим законом о раду омогућено лакше отпуштање трудница, члан радне групе за израду Закона о раду Душан Петровић истиче да ни у једном закону на свету не постоји апсолутна заштита трудница од неизвршавања радних обавеза, то јест тешких повреда радног права.
''Жена не може добити отказ само зато што је трудна, али може добити раскид уговора о раду ако начини неку од повреда радне дисциплине предвиђених законом о раду. А то су - неостваривање резултата рада, непоседовање потребних знања и способности за обављање одређеног посла, правосудна пресуда за кривично дело на раду или у вези са радом, повреде радне обавезе или злоупотреба боловања, коришћење алкохола или опијата на радном месту или давање нетачних података који су били одлучујући за заснивање радног односа, као што је степен стучне спреме'', набраја Петровић.
Председница удружења ''Родитељ'' Драгана Соћанин каже да је дебата о теми да ли трудница која крши радну дисциплину или краде на радном месту треба да буде отпуштена заправо замена теза и истиче да је основни проблем дискриминација жена на тржишту рада.
''Велики број младих жена запошљава се на основу уговора о раду на одређено време, због чега жена не сме себи да дозволи тај ''луксуз'' да остане у другом стању, јер јој уговор неће бити продужен'', каже она.
Удружењу ''Родитељ'' јављају се жене које су по повратку с породиљског одсуства добиле отказ уговора о раду, јер им је послодавац понудио ново радно место које подразумева путовања, теренски рад или рад у три смене - знајући да је за жену која код куће има једногодишње дете то неизводљиво.