ОТВОРЕНА БИРАЛИШТА: Гласали Понта и Јоханис
БУКУРЕШТ - У другом кругу предсеничких избора у Румунији, гасање увелико траје, а на појединим бирачким местима већ постоје огромни редови људи који желе да искористе своје бирачко право.
То право су већ искористили актуелни премијер Румуније Виктор Орбан и њенгов противкандидат Клаус Јоханис.
Велике гужве се праве и у другим европским метрополима, где многобројна румунска емиграција жељно чека да да свој глас. Погледајте снимак из Париза.
09:47 - Хоће ли премијер Румуније постати председник?
БУКУРЕШТ - У Румунији су јутрос у седам сати по локалном, односно шест по средњеевропском времену отворена биралишта за други круг председничких избора, а најновије анкете показују да је актуелни премијер Виктор Понта у предности над противкандидатом, лидером десног центра Клаусом Јоанисом.
Румуни ће све до 21 сат по локалном времену моћи да гласају на више од 18.000 гласачких места широм земље и 294 у иностранству, преноси румунска агенција ''Ађерпрес''.
Према резултатима анкета, младолики премијер Понта (42), лидер владајуће Социјалдемократске партије (ПСД), ужива подршку 54 одсто Румуна, преноси АФП. Његов противник у другом кругу Јоанис (55), председник Хришћанско-либералне партије, потомак је немачке мањине и актуелни популарни градоначелник Сибиуа, града у Трансилванији.
Од 14 кандидата, колико их је учествовало у првом кругу председничких избора који је одржан 2. новембра, Понта је освојио нешто више од 40 одсто гласова, док је Јоанису припало 30,5 одсто гласова.
Победа Понте у првом кругу је корак ка победи која ће, како је навела агенција Ројтерс, консолидовати његову Социјалдемократску партију на власти. Његова победа би, по оцени аналитичара, земљи донела политичку стабилност, али би могла да угрози независност правосуђа.
Актуелни премијер, чији је модел политичара бивши британски премијер Тони Блер, изнео је током предизборне кампање неколико изјава које су "дигле прашину", а у једној од њих је упоредио 10-годишњу власт конзервативног председника Трајана Басескуа, свог вечитог противника, са нацистичким режимом. Председник Басеску, који не може да се кандидује за трећи петогодишњи мандат, одговорио је оптужујући Понту да је бивши шпијун.
Многобројне кривичне оптужбе и истраге због корупције против његових савезника у бившој комунистичкој Социјалдемократској партији нису угрозиле Понтин рејтинг у анкетама. Међутим, иако тврди да поштује независност судског система, његове честе критике на рачун тужиоца за борбу против корупције, кога сматра пристрасним, буде сумње, примећује француска агенција.
За време Понтиног мандата унапређена је економија, а јавни дуг опао, што му је донело велику популарност, мада су напети односи са Басескуом одложили преко потребне реформе, укључујући оне у здравственом и образовном систему и државној администрацији, а економија је у међувремену поново запала у рецесију.
У Румунији, иако премијер има извршна овлашћења, председник именује премијера, судије, тужиоце, шефове обавештајних служби и може да заустави владине предлоге.
Ови избори се сматрају кључним тестом за Румунију која, након двогодишње паралишуће кохабитације између политичких противника Понте и Басескуа, мора што пре да спроведе реформе, нарочито у јавној администрацији.
Румунија је друга најсиромашнија чланица ЕУ после Бугарске са просечном платом од 380 евра и стопом незапослености код младих од преко 20 одсто.
Погледајте још:
- НАСТАВЉАЈУ СЕ ПРОТЕСТИ У РУМУНИЈИ: Демонстранти против премијера Понте
- Понта: Председник сам свих Румуна, без обзира одакле долазе