ОТВОРЕНО: Човић о европском НБА, приватизацији на путу ка Евролиги и позицији АБА лиге у њој
Европску кошарку тресу тектонске промене којима морамо да се прилагодимо – рекао је председник Црвене звезде о промени формата такмичења у Евролиги.
Вест да ће кошаркашка Евролига ускоро добити нове обрисе као гром из ведра неба погодила је у уторак Европу (више о томе прочитајте ОВДЕ), а нарочито Јадран, јер је према новом формату АБА лиги загарантовано само једно место у њој, док је друго на "стакленим ногама". Ипак, први човек Црвене звезде Небојша Човић је дан касније анализирао позиције регионалног такмичења и наговестио да би учешће тимова из Јадранске лиге у УЛЕБ-овим такмичењима требало да буде знатно веће у односу на оно о чему су медији спекулисали од прелиминарне вести из Барселоне.
- Нисам изненађен на нове околности с обзиром да пратимо те промене још од 2011. године, када је то кренуло кроз пројекте тада дефинисане у Француској и које су биле дефинисане кроз неких 15 тачака. Паралелно са тим ФИБА је изнела свој концепт у којем нас нигде нема. Можда се само назиремо у једном од четири круга квалификација. Што се тиче овог Евролигиног пројекта представљеног у уторак, то је "нулта позиција". Видим да у медијима постоје различита тумачења, али минимум који АБА лига очекује је да првак иде директно у Евролигу, да други иде у квалификације, а да полуфиналисти иду у Еврокуп, што није тако лоше за почетак. Следи наставак разговора у којима ћемо покушати да обезбедимо још неке друге ствари – рекао је Човић новинарима у хали "Баскетленд" у Железнику и додао:
- Ако се запитамо зашто је 11 клубова са "А" лиценцом, мислим да је жеља била да се подмире њихови интереси и интереси Италије и Литваније, где увек постоји питање зашто Жалгирис, а не неко други. Али да не отварамо сада то питање, већ треба наставити разговоре који ће бити и током децембра и после тога. Има сасвим довољно времена да се коригују одређене ствари.
Човић је покушао да објасни значај уласка америчког капитала у Евролигу новог формата и објаснио каква је позиција Србије и регионалне кошарке у новим околностима.
- Оно што је кључно за тај пројекат је улазак америчке маркетиншке компаније "ИМГ" која је у њега ушла са 630 милиона евра на десетогодишњем нивоу, што је неких 63 милиона по години, од чега би клуповима требало да иде неких 60 одсто. Ми од кукања и приче да ће ово бити "спорт за богате" нећемо имати ништа. Морамо да схватимо да морамо да реформишемо наше приступе, а то значи да наши клубови морају да кроз што већи број пројеката обезбеде сопствене приходе и да на тај начин почнемо да се приближавамо великима. Због тога је један од обавезних приступа и сама приватизација. Мислим да имамо простор за све то, али је потребан велики рад и велика енергија.
Европска НБА лига
Човић је објаснио и шта види као следећи корак челника АБА лиге у погледу преговора о статусу клубова из региона у УЛЕБ-овим такмичењима, али и реакције ФИБА на нов предлог.
- Очекујем да видим како ће ФИБА сада одговорити, односно какву ће контрапонуду дати, али мислим да је овај концепт добар и да он представља предигру онога што ће се за пет или десет година рађати на просторима Европе, а то је пандан америчкој НБА лиги, као некакав европски НБА. У том смислу, очекујем да овај износ од 630 милиона порасте можда и до 900 милиона на том десетогодишњем нивоу. Радићемо на томе и мислим да имамо добре основе да то достигнемо.
Први човек црвено-белих сматра да и Евролига има интерес да Јадранску лигу укључи у нови формат.
- Знам став челника Евролиге, а он је да не желе да прескоче простор бивше Југославије. А када имате загарантован тај простор, онда на њему имате засигурно и Београд као доказани и проверени кошаркашки град. Мислим да је потребно само стрпљење и добар рад како бисмо добили више од онога што сада имамо.
Којих 11 клубова ће имати "А" лиценце?
Евролига није потврдила одакле ће доћи ти клубови са "А" лиценцама, али према Човићевом схватању то за АБА лигу није посебно значајно, већ однос преосталих пет "карата за Европу".
- У овом тренутку могу да тврдим да ми испод поменуте "нулте позиције", у којој вицешампион иде у квалификације, не можемо да идемо. Друго и треће место ићи ће првацима Немачке и Француске. Видећемо, можда буде Евролига и са 18 клубова. У овом формату је са 16, али треба време да се договоримо и поставимо заједнички приступ.
Он сматра да је пословање старе АБА лиге утицало да позиција регионалног такмичења не буде боља него што је тренутно.
- Што се тиче АБА лиге, можда је могла да има и бољу позицију, али су то поседице рада још од 2007. и 2008. године, па све до ове када смо направили нову АБА лигу и када имамо први пут нови приступ. Не заборавите да АБА лига није 14 година била регистрована све до 31. маја ове године, а то значи да до тог датума нисмо ни постојали као лига. У великој мери смо били дезавуисани, али се не бих враћао на прошлост. Њом ћемо се бавити када дође време и видети ко је шта радио.
Задатак српских клубова - шта и како даље?
- Неопходна је хомогенизација српских клубова. Наравно, онда и хомогенизација клубова унутар АБА лиге, као и добра координација са нашим савезом у погледу пројектовања нове стратегије. Дешавају се тектонске промене у европској кошарци и ми томе морамо да се прилагодимо. Од приче да смо најбољи, да смо прваци... то је све лепо, али то је све за архиву. Европа иде новим концептом, а ми морамо убрзано да се прилагодимо, да задржимо ниво наше кошарке и да га још више подигнемо – сматра Човић.