Овако је Северна Кореја угостила CNN
Иако Северна Кореја важи за једну од најзатворенијих и најтајанственијих држава на свету, новинар CNN-a добио је прилику да обиђе један њен део. Ево како је изгледао судар севернокорејских и северноамеричких пропагандних машина…
Мала група одабраних медијских представника, међу којима i CNN-ov репортер Вил Рипли, добила је прилику да посети Северну Кореју. Њихова строго контролисана турнеја почела је на месту где је рођен отац нације Ким Ил Сунг, а потом се развијала у неочекиваном правцу, од посете организацијама које се баве животињама до незаобилазног садашњег првог човека државе, Кима Џонга Уна.
Вожња аутобусом, пише Рипли, деловала је као вожња времепловом, док су пролазили поред великих пољопривредних предела на којима бројни радници ручно обрађују земљу.
Једна од дестинација је и кантри клуб где за приближно десет долара по сату локално становништво може да јаше коње у затвореној арени. Поменути повратак у прошлост ипак није захватио све становнике Северне Кореје, бележи Рипли. Елита у овој земљи живи веома добро, налик остатку света, за разлику од нижих слојева становништа који зарађују у просеку до две хиљаде долара годишње, због чега су им поменути кантри клубови само далеки сан.
Тематски парк севернокорејске историје
Међутим, изван Пјонгјанга постоји место где сви могу да виде најимпресивније севернокорејске статуе и споменике. То је тематски парк који на малом простору приказује бурну прошлост Северне Кореје. Кључни догађаји и личности овде су представљени у умањеним размерама, за разлику од реплике торња Џуче која из парка може да се посматра у природној величини.
Оригинални торањ изграђен је на обали реке Таедонг, а назван је по званичној државној идеологији, коју је установио доживотни председник Северне Кореје, поменути Ким Ил Сунг.
Војне снаге Северне Кореје показале су гостима своју надмоћ током једне од парада. Приказан је и брод америчке морнарице који је заплењен 1968. године због шпијунирања ДНР Кореје. Амерички званичници тврде да никада нису зашли у севернокорејске воде, пише CNN.
Истом приликом посетиоцима парка биле су изложене и фотографије које приказују авионе и хеликоптере срушене на севернокорејској територији, као и графички прикази страдалих америчких војника.
Упитан од стране новинара зашто је неопходно било истаћи и те фотографије, водич је одговорио: “Зато што желимо свет да зна да ће бити кажњени они који покушају да нападну ДНРК.”
Од када је 2011. године, након смрти свог оца, преузео управљање земљом, Ким Џон Ун труди се да остави трагове своје владавине широм земље коју насељава око 25 милиона људи.
Између осталог покренуо је бројне пројекте који се баве заштитом љубимаца, потрошио је милионе на изградњу Дечје болнице и аква-парка у Пјонгјангу.
Међутим, запажа Рипли, ван Пјонгјанга још увек није видљиво нити јасно колико је тачно новца утрошено на бројне пројекте као ни како је тај новац распоређен.
Северна Кореја и данас важи за прилично тајновиту државу коју Уједињене нације гласно оптужују за кршење људских права, што тамошње власти још гласније негирају.
Новинар CNN-a пише како је током обиласка земље сваки њихов корак био праћен од стране великог броја телохранитеља и чланова пратње. Од када су стигли у Пјонгјанг било им је дозвољено да обилазе само оно што је унапред одобрено као саставни део турнеје - оно што је Северна Кореја желела свет да види.
“До сада то је била импресивна инфраструктура за земљу која се бори да прехрани своје становнике”, закључује Рипли додајући како у то треба рачунати и висок зид који раздаваја Северну Кореју и остатак света.