Овим намирницама до јаке мишићне масе
Нутриционисти су закључили да су протеини кључ витке линије без масних наслага, и да они треба да буду у сваком нашем оброку.
Намера да повећате своју мишићну масу може представљати велику муку, само уколико ваша исхрана није конципирана на прави начин. Поента је у адекватним врстама намирница и довољним количинама намирница.
Како вам овај задатак не би представљао проблем, нудимо вам неколико савета.
За почетак, важно је да вам исхрана буде богата протеинима, угљеним хидратима, минералима и витаминима, с тим што протеини треба да буду примарни, а све остало као њихова допуна. Протеини морају бити свуда – у доручку, ручку, вечери, па чак и у ужини.
Протеини у намирницама, након што се нађу у вашем организму, у процесу прераде и расподеле, директно постају део ваших мишића, односно директно се претварају у мишићну масу. Други елементи, као што су угљени хидрати, минерали и витамини, имају улогу да тај процес претварања протеина у мишићну масу олакшају и може се рећи омогуће, дајући телу енергију. Уколико у организму нема довољно енергије, он постаје онемогућен да нормално и правилно функционише и самим тим уместо да унете протеине претвара у мишиће, он их сагорева и троши.
Минерали и витамини из намирница омогућавају да се очува нормална функција мишића и да мишићи буду здрави и отпорни, пише портал najzdravijahrana.com.
Намирнице богате угљеним хидратима, треба да једете ујутро, када је организму потребна највећа доза енергије, али и у оброцима које узимате непосредно пре тренинга. На тај начин, када ваш организам пре тренинга добије довољну количину угљених хидрата, он постаје спреман и способан за ефикасно тренирање и за обраду протеина које треба унети после тренинга.
Да подсетимо, храна богата протеинима: све врсте меса, а посебно бело пилеће и бело ћуреће месо, јунетиња и телетина, као и рибље месо. Такође, протеини се налазе у принчу, бареном пасуљу, грашку и другим врстама махунастог поврћа. У исту групу намирница, сврставају се и кувана јаја, као и банане.
Храна богата угљеним хидратима: ораси, лешници, бадеми, пистаћи, као и све врсте сувог воћа, попут сувог грожђа, урме, смокве, кајсије, шљиве и сл.
Прочитајте и: Смањите ризик од шлога