Ово је пет играча у трци за Железару
За приватизацију Железаре Смедерево, према најавама премијера Александра Вучића, заинтересовано је пет страних компанија: руски Црвени октобар, британско-аустријски фонд Вествуд, индијски Митал стил, америчка Есмарк стил група и Јунајтед група са седиштем у Луксембургу.
Фабрика специјалних челика Црвени октобар један је од највећих произвођача квалитетно ваљаних специјалних врста челика за ауто, авио, хемијску, нафтну, енергетску индустрију и машиноградњу, наведено је у саопштењу, а део је велике руске компаније Уралвагон Завод.
Црвени октобар (Красниј октјабр), један од највећих руских произвођача челика, а београдски медији писали су раније да је реч о најизгледнијем купцу смедеревске Железаре.
Компанија Митал стил, у власништву Лакшмија Митала познатог "краља челика“ родом из Индије, који важи за петог најбогатијег човека на свету. Компанија Митал стил има седишта у Холандији и Великој Британији, а воде је тројица браће - Лакшми, Прамод и Винод Митал.
Смедерево чека
Смедерево живи у ишцекивању проналажења новог стратешког партнера Железаре, која ће значити не само сигурност за запослене у том граду, него и више посла за добављаче и кооперанте, поновно учешће у трећини извоза Србије и подстицај расту бруто домаћег производа (БДП) земље, а очекивања су у том граду да ће се до средине септембра знати ко је купац челичане.
Лакшми је глава породице и, према часопису "Форбс“, тежак је око 25 милијарди долара, што га чини петим по богатству у свету. Митал управља челичанама у пет земаља Европе, Африке, Индије и области Пацифика. Годишње се у овим фабрикама произведе више од 20 милиона тона челика.
У власништву индијске браће је и највећи светски произвођач челика Арселор Митал. Ширење на српско тржиште Митал је започео куповином краљевачке фабрике Магнохром.
За Железару Смедерево заинтересован је и британско-аустријски фонд Вествуд (Westwood Финанциал Advisory), који према тврдњама бечког економског дневника Виртшафтсблат разматра могућност инвестиције у Железару Смедерево.
Вествуд фонд са седиштем у Лондону и Бечу намерава да инвестира до 450 милиона долара у железару, да модернизује постројење за галванизацију у Смедереву, чиме би оно могло постати добављач за компанију Фијат, који до сада није био задовољан квалитетом испоручених делова, те није било никакве сарадње.
За куповину челичане у Смедереву заинтересована је и Есмарк стил група, која је ћерка фирма америцке Есмарк корпорације из Чикага.
Есмарк стил група је трећи произвођач челичних плоча у САД, и једна од водећих прерађивача и дистрибутера равно-ваљаног челика, а поседује више постројења за прераду челика.
Међу заинтересованима је и Јунајтед група, компанија основана 2008. године у Луксембургу, која највећи део имовине поседује у Русији и Чешкој.
Иза ње стоји руски капитал, а председници компаније, Гор Чудополов и Игор Шамис, који иначе важе за особе блиске Кремљу, већ су виђени у неколико наврата у Београду, где су у влади разговарали управо о преузимању српске Железаре.