Ово је земља у коју и Американци беже! - Погледајте зашто
Годинама, истраживања која су обухватају исељенике показују да на топ листи најбољих земаља за досељенике, врх припада Еквадору. Шта то, осим вечитог пролећа, нуди ова земља и чиме привлачи странце да је све више насељавају?
Скоро половина оних који су се доселили овде каже да су срећни и да планирају да остану ''вероватно заувек''. Личне финансије су један од разлога, не и једини. Мада, има и оних који су због високих трошкова у САД, буквално ''пребегли'' у Еквадор.
Ово је земља у којој просечна америчка породица може да живи лагодно са 1.000 долара месечно. То је четвртина оног што им треба у САД.
Луксузна кућа, са четири спаваће собе изнајмљује се за мање од триста долара. Десетак ружа кошта два долара. Оброк у ресторану за једну особу такође. Довољно да схватите зашто је ово рај за исељенике?
Али, да ли би било тако да је истраживање спроведено пре 15 година? Вероватно не.
Еквадор су мучиле инфлације, све до 2000. године. Тада је дошло до промене валуте – узели су амерички долар као званични новац. Од тада ствари иду на боље. Долази до економског напретка, пада незапослености.
Мирна ноћ
Еквадор је мирна земља. Када су 1999., због економског суноврата организовали протесте, готово да није било инцидента.
Доласком до стабилизације монетарног система становници Еквадора су највећи део своје зараде али и уштеђевине почели масовно да троше на куповину нових аутомобила и технике.
Али социјалне разлике су и даље јаке. Социјални програм обухвата помоћ од 30 долара месечно, и бесплатне бенефиције у државним болницама и институцијама.
Но, за досељеника, који је дошао због доброг посла, или са уштеђевином, класне разлике не морају бити проблем. Живот на Еквадору је јако повољан за све стандарде, што показује и чињеница да је просечна плата 134 долара.
Странци у Еквадору обично зарађују дупло више, што је уз релативно ниске цене хране и станарине учинило ову земљу атрактивном дестинацијом за имиграцију.
Сладак, јефтин живот
И заиста, како пише сајт Internationalliving.com, животни стил који би у Њујорку коштао 9.000 долара, у Еквадору ћете себи приуштити за 1.595 долара месечно.
Еквадор пружа много могућности и за бизнис - од авантуристичког туризма, прављења дугмади, гајења шкампи. И све то далеко од материјализма, бахатости државних служби, притисака. Еквадор је место где се ваља пензионисати, али и радити. Еквадор је нежан, цивилизован, здрав, приватан - Еквадор је као САД педесетих година, пише даље овај сајт . Он нуди животни стил какав више не постоји у САД.
На већини локација у земљи, плац можете купити већ од 40 хиљада долара, док за кућу или стан вам треба око 85 хиљада долара.
Гурмански оброк у врхунском ресторану овде кошта као флаширана вода у ресторану у Лос Анђелесу. Воће на пијаци плаћа се центима.
Рај за пензионере
Један град у Еквадору нарочито је познат. Годинама је на врху листа најбољих места за пензионисање. То је Куенка. Трећи по величини, али миран град са изузетним погодностима и одличном здравственом негом.
Све је више досељеника, који се у град заљубљују делом због лепоте коју чува, а делом и због тога што сав месечни комфор могу да имају за нешто више од хиљаду долара. За просечног Американца - пензионера, ово је сан.
Резиденти у овом граду неретко имају главни дом у њему, а посед на селу или некој плажи.
ПРИМЕР МЕСЕЧНИХ ТРОШКОВА - КУЕНКА
- изнајмљивање луксузног двокреветног апартмана 500 долара
- све комуналије 150 долара
- кућна помоћница два пута недељно 60 долара
- намирнице 300 долара
- гориво, одржавање једног аутомобила 140 долара
- одећа 70 долара
- друштевни живот ( осам вечера месечно) 175 долара
- здравствено осигурање 20 долара
---------------------------------------------------------------------------
УКУПНО 1.415 долара
Општа економска слика
Еквадор своју привреду углавном базира на нафти. Нафту извози, а бензин увози. Чудно? Не, с обзиром да је чињеница да просто немају довољно рафинерија за обраду. Извозе, чувени, какао, али и банане и шећерну трску.
Еквадор, и његову привреду карактерише пре свега подељеност земље по економским параметрима. Најразвијенији је на обали Тихог океана (регија око лучког града Гвајакила) и у централном делу на Андима, док је Амазонија готово ненасељена.
Но, врло често, више од бројки, странци који су се населили овде, помињу добре људе и, наравно природу, магичну, разнолику и врло често нетакнуту.