"ПАНАМСКИ ПАПИРИ" ПОКРЕНУЛИ ЛАВИНУ: Епл и Мајкрософт сакриле 1,4 милијарди долара
Амерички корпоративни гиганти, попут Епла и Џенерал електрика (ГЕ), сакрили су готово 1.400 милијарди долара у десетинама офшор пореских оаза по свету, саопштила је међународна хуманитарна организација Оксфам Америка.
Према најновијем извештају, педесет водећих америчких компанија је сакрило поменуту суму у периоду између 2008. и 2014. године. Како би то спровеле у дело, компаније су користиле преко 1.600 својих подружница у пореским уточиштима како би похраниле и склониле новац ван домета матичних фискалних валсти.
Истовремено, компаније настављају да остварују бенефите од владиног програма подршке у матичним земљама, а трошкове тога плаћају порески обвезници.
Извештај је објављен мање од две недеље након "цурења" докумената једне панамске адвокатске канцеларије, који су открили начин креирања на хиљаде анонимних фиктивних компанија, као и податке о богатству најмоћнијих јавних личности на свету у земљама где се не плаћа порез или се плаћају знатно мање обавезе.
У извештају је указано и на огроман профит који су велике компаније пријавиле да држе у иностранству, пошто би, како тврде, платиле висок порез за његово враћање у САД.
Џенерал електрик, на пример, у пореским оазама држи профит од 119 милијарди долара, Мајкрософт 108 милијарди долара, Фајзер 74 милијарде долара, а Алфабет, матична компанија Гугла, профит од 47 милијарди долара, наводи се у извештају Оксфама.
- Када корпорације не плаћају праведан порез, владе - било богате или сиромашне - приморане су да смање социјалне услуге народу или да надокнаде мањак узимајући од породица које су у радном односу и малих предузећа. Ништа од тога није прихватљиво - упозорава се у извештају Оксфама.