ПАЗИТЕ СЕ ОВИХ ПРЕВАРА! Будите сезонац, а не РОБ
Не будите наивни
У Србији постоји и неколико невладиних организација које се баве темом експлоатације на раду, и које као део својих активности грађанима нуде бесплатну помоћ приликом анализе пословних понуда из иностранства. Из једне такве агенције наводе да је скоро половина анализираних понуда у току прошле године имала знакове преваре или могуће експлоатације.
ОДЛИЧНА ШАНСА ЗА ПОСАО: Ова агенција нуди плату од 2.300 евра, бакшиш минимум 600
Отишао да заради, а вратио се у минусу
Преко познаника сам добио понуду италијанске фирме у којој су нудили 2.500 евра месечно за посао монтажера у Нигерији. Када сам стигао тамо, примао сам првих шест месеци плату, а потом 10 месеци нисам, да би у једном тренутку Италијан угасио фирму. Није ми платио ни визу, ни стан последњих месец дана, као ни авионску карту за повратак, па сам се у србију вратио у минусу - испричао је за Блиц монтажер Милан Вуковић.
До сада су током сезоне незапослени из србије у највећој мери одлазили у Црну Гору да раде kqao конобари, продавци, чистачице, собарице, грађевинци или аутомеханичари.
ВРХУНСКИ ТРИК ЗА ШТЕДЊУ: Ево како да сакупите БРДО НОВЧАНИЦА ОД 500 динара
Међутим измене у црногорском законодавству које су ступиле на снагу 1. новембра прошле године подразумевају примену Закона о странцима у коме се наводи да ће радници из србије моћи да се запосле у тој земљи само у случају да Црногорцима мањка кадра или да незапослени са евиденције неће да раде посао за који су квалификовани.
КОМШИЈЕ "ДИВЉАЈУ": Смештај коректан, али ЗБОГ ЊИХ туристи беже и не враћају се у ЦГ
- У принципу, ретко нам траже да анализирамо понуде из Црне Горе, а и случајевима када је било таквих захтева то су углавном били поуздани угоститељски послови - кажу из ове агенције.
Упркос свему, многи сезонци планирају и овог лета да раде у Црној Гори.
- Већ годинама радим као конобарица током лета код истог газде на црно. Радила сам за дневницу од 10 евра и бакшиш, а имала сам обезбеђен оброк и смештај. Такав ми је план и за ову годину - каже Јелена из Новог Сада.
У удаљенијим државама на сезонским пословима се месечно зарађује и до 1.000 евра, али је и ризик већи.
ОВАЈ ОГЛАС ЈЕ ПОСТАО ХИТ НА ИНТЕРНЕТУ: Тражи се студент са 5 година искуства!
Упознајте закон, тражите уговор и чувајте се двосмислености
Пре прихватања понуде грађани Србије би требало да се распитају о радном законодавству земље у коју иду и траже уговор.
- Многи послодавци се повуку када им тражите уговор. Али има и оних који се служе триковима па пошаљу уговор на страном језику и са двосмисленим реченицама. Зато је најбоље потражити помоћ у некој од агенција, или невладиних организација које се баве тумачењем оваквих уговора.
НЕВИЂЕНА ТОРТУРА! Радници НОСЕ ПЕЛЕНЕ јер им не дозвољавају да иду у тоалет
- Уколико иду преко агенције за посредовање, јако је важно да најпре провере да ли је агенција лиценцирана и да ли уопште постоји на пријављеној адреси. Такође, јако је важно да траже непосредан контакт са послодавцем. Дакле, да затраже разговор путем Скајпа, и да преко Гугла стрит вјуа потраже објекат у коме ће радити. - кажу из ове агенције и додају да се уговор мора потписати директно са послодавцем.
ОСВОЈИТЕ ХОТЕЛ НА ОСТРВУ ИЗ СНОВА: Учешће кошта 5.000 динара и сви пријављени имају ЈЕДНАКЕ ШАНСЕ
- Уговор се потписује искључиво са послодавцем, за радну дозволу се аплицира лично у амбасади а пасош се никада не даје трећим лицима - истичу у агенцији.