ПЕТ РАЗЛОГА због којих Турска НЕ ЖЕЛИ МИР у Сирији
Сиријска криза улази у фазу која ће довести или до договора светских сила о примирју или до свеопште копнене инвазије више земаља. Очи света упрте су у Блиски исток.
Најновије гранатирање позиција курдских снага и сиријске војске које је извела Турска дошло је само неколико дана након што су светске силе у Минхену договарале мировни план за Сирију. Како оцењује Раша тудеј, пет је разлога зашто турски напади нису били случајност.
1. Саудијски авиони стигли су у турску базу
БРЕАКИНГ: Сауди јетс то fly missions ин Syria фром Туркисх басе https://t.co/w0CK8KzUiS pic.twitter.com/VCqbJFyEqN— РТ (@RT_com) February 13, 2016
Саудијска Арабија допремила је војне авионе и особље у базу Инџирлик на југу Турске. Анкара наводи да је тај потез део борбе против екстемиста из Исламске државе. Међутим, аналитичари сматрају да би слање саудијских и турских снага у Сирију имало катастрофалне последице. Чак је руски премијер Дмитриј Медведев рекао да би интервенција страних сила изазвала непрекидни рат у том региону.
2. Турска ”слама” Курде
Хундредс killed ас Turkey ‘цомплетес’ bloody military оператион ин Курдисх town оф Цизре https://t.co/NYhUkrZ3tZ pic.twitter.com/I1X1nODIdq— РТ (@RT_com) February 12, 2016
Турски председник Тајип Ердоган ушао је у дипломатски сукоб са Вашингтоном због напада на курдске снаге које се у Сирији боре против џихадиста. Турска сматра курдске борце терористима, међутим Америка сматра да су Куди корисни у бици против Исламске државе. Све чешће се чују и оптужбе на рачун Турске да чешће напада Курде него џихадисте.
3. Турска ”брани браћу из Алепа”
Анкара је већ најављивала да би могла да покрене копнену инвазију на Сирију. Премијер Давутоглу недавно је изјавио да ће Турска вратити ”историјски дуг” својој браћи из Алепа, алудирајући на њихову помоћ у одбрани Турске почетком 20. века. Ове најаве стигле су баш у време када је сиријска војска успела да поврати делове територије у провинцији Алепо, а курдски борци заузели значајне инфраструктурне објекте под контролом џихадиста недалеко од границе са Турском.
4. Турска се ”устоличила” у Сирији
Турска је почела да гради избеглички камп на сиријској територији близу границе две земље. Спекулише се да Турска намерава да тиме створи својеврсну ”тампон зону”, где би избеглице биле ”људски штит”. Наводно, Курдима се не дозвољава да уђу у тај камп.
5. Турској је потребна нафта од Исламске државе
Мост smuggled ИСИС оил гоес то Turkey, солд ат low прицес – Norwegian репорт https://t.co/ZsxKy1QEmV pic.twitter.com/Jjrc2VnoPf— РТ (@RT_com) Децембер 20, 2015
Русија је у више наврата оптуживала Турску да стиче себи добит од незаконите трговине нафтом са Исламском државом. Штавише, Москва је навела и да су у то укључени чланови породице турског председника Ердогана.