ПОДРШКА ОПОРАВКУ ЕКОНОМИЈЕ: Премијер одржао састанак са мисијом ЕИБ
Потпредседник Европске инвестиционе банке (ЕИБ) Даријо Сканапијеко истакао је данас у разговору са премијером Александром Вучићем да ће мисије те банке пружити финансијску и стручну помоћ, потребну да се поново покрене раст у Европској унији, као и у земљама кандидатима и потенцијалним кандидатима.
Вучић и Сканапијеко су разговарали о даљем јачању подршке ЕИБ-а економском опоравку Србије и путу ка Европској унији, а премијер је том приликом нагласио да мала и средња предузећа представљају најефикаснији сегмент привреде, као и да ова предузећа дају највећи допринос повећању запослености, бруто домаћег производа и промета због чега се сматрају окосницом раста и развоја националних економија.
ВУЧИЋ ЗАХВАЛАН ММФ-У: Ово је преломни тренутак за опоравак домаће привреде!
- Улога малих и средњих предузећа нарочито је значајна у земљама у транзицији које се суочавају са проблемима високе незапослености. Зато смо 2016. прогласили годином предузетништва у којој ћемо више новца издвојити за оне који су на почетку свог бизниса. Србија ће бити успешна земља када мала и средња предузећа буду остваривала 50 посто бруто домаћег производа - нагласио је Вучић и захвалио представницима Европске инвестиционе банке на помоћи у економском опоравку земље.
Потпредседник Сканапијеко истакао је да ће мисија ЕИБ пружити финансијску и стручну помоћ, потребну да се поново покрене раст у Европској унији, као и у земљама кандидатима и потенцијалним кандидатима.
- Ова посета је прилика да се још једном потврди посвећеност ЕИБ да подржи све сегменте српске привреде. Са премијером Вучићем, који је на почетку свог другог мандата, и са свим министрима у влади, препознали смо могућности за интензивирање сарадње у наредним годинама - истакао је потпредседник ЕИБ Сканапијеко.
ПУНА ПОДРШКА РЕФОРМАМА ВЛАДЕ: Одржан састанак Вучића, Девенпорта и Скота
Са представницима Министарства финансија потписан је кредит од 150 милиона евра за мала и средња предузећа и друге инфраструктурне пројекте у области познавања економије, енергетике, заштите животне средине, индустрије, здравства, образовања и услуга.
Ти кредити су једни од најповољнијих на тржишту, са дугим периодом отплате и ниском каматном стопом пословних банака, уз контролу Народне банке Србије.
За мала и средња предузеће грејс период је четири године, уз отплатни период од осам година, за велике компаније грејс период износи пет година, уз отплатни период од 10 година.
Посебна пажња посвећена је пројектима који подржавају запошљавање младих. Ово је други део од укупно 500 милиона евра кредитних линија усмерених ка томе да се одржи опоравак земље.
ЗА 26 МИЛИЈАРДИ ДОЛАРА У КЕШУ: Ево ко је купио LinkedIn!
Прва транша кредита, у износу од 150 милиона евра, потписана је у 2014. Кредит ће бити усмерен кроз локалне финансијске институције, а Народна банка Србије ће бити агент датог кредита.
Од 2011. године, банка Европске уније је финансирала преко 20 инвестиционих пројеката у Србији, потписавши кредите у укупном износу од 1,6 милијарди евра, што је скоро двоструки износ када је реч о укупним инвестицијама које су покренуте, дајући тиме значајан допринос отварању радних места и модернизацији инфраструктуре.