ПОКАЖИТЕ ШИПАК ЗДРАВЉУ: Дивља ружа вас чува!
Кућна апотека је незамислива без шипка.
Шипурак или шипак или дивља ружа (Росае псеудофруктус) изузетно је лековит и садржи хранљиво биљно уље. Плод се бере ручно, крајем септембра и у октобру, када сазрева. Суши се на сунцу или у сушарама, на температури од 80 степени. После тога је тврд, смежуран, сјајан и тамноцрвене боје. Има слатко-кисели укус и нема мирис.
Семе садржи око 10% масног уља, које је богато олеинском, линолном и линеолеинском киселином. Шипак је пун витамина Ц и К, каротеноидима ликопеном и Б каротеном, инвертним шећером и сахарозом, пектинима, танинима...
Због вредних састојака користи се као тоник, витамински напитак против прехладе и група, као благи лаксатив и диуретик. Џем и мармелада од шипка се код нас традиционално спремају.
Масно уље ове биљке идеално је за суву кожу јер је чини еластичном, меком и глатком.
Чај од дивље руже делује ефикасно код умора, малаксалости и анемије, прочишћава крв, помаже органима за варење, подстиче излучивање урина без надражаја бубрега. Спречава стварање песка, ублажава упале уринарног тракта.
Уље ове биљке користи се у козметици, активна је супстанца у препаратима против упале коже. Примењује се локално у терапији екцема, акни и псоријазе, а препоручује се посебно за негу изразито суве и зреле коже. Истраживања су показала да масно уље дивље руже благотворно делује на ћелије епидерма. Најчешће се додаје лосионима за тело, купкама, шампонима, балзамима за усне и кремама за лице и руке, наводе Новости.