Покренута иницијатива за доношење прописа у области монтаже суве градње
Како би се обезбедила безбедност и квалитет уграђених материјала и система, и смањила могућност несрећа, Групација Сува градња Србије ПКС апелује да се што пре усвоје одговарајући савремени стандарди и донесу технички прописи у области суве градње.
Тим поводом Групација Сува градња Привредне коморе Србије у организацији ПКС и релевантним институцијама, организоваће Округли сто са темом „Унапређење безбедности и законска регулатива у области Суве градње Републике Србије“ који ће се одржати у 19. марта са почетком у 12 сати у просторијама ПКС, Ресавска 13-15.
"Недавно смо били сведоци пада спуштеног сувомонтажног плафона од гипсаних плоча у Основној школи "Бора Станковић" у Вучју код Лесковца. Уградња нестандардизованих и неадекватних елемената конструкције плафона резултирала је обрушавањем плафона који је непосредно пре тога, приликом реконструкције постављен у школи. Срећна околност овог инцидента је што у тренутку обрушавања није било никога у школи, и догодила се само велика материјална штета. Све то условило је да се покрене иницијатива о увођењу стандарда из области суве градње, што ће допринети већој безбедности у школама, вртићима, болницама, јавним и приватним установама које имају уграђене сувомонтажне системе."
„Сува градња је савремена технологија градње, али није нова у Европи, а ни у Србији. У бившој СФРЈ две фабрике су производиле гипс картонске плоче: Книн и Дебар и то према ЈУС стандардима. Стари ЈУС стандарди су застарели и не препознају савремене материјале за Суву градњу. Да би се осигурала квалитетна и безбедна градња неопходно је усвојити савремене стандарде из области монтаже Суве градње. Верујемо да ће ова иницијатива дати конкретне резултате, и да ће стручна јавност и наше законодавство препознати њену важност“, изјавио је Горан Стојиљковић, технички саветник за суву градњу у компанији Кнауф, чланице Групације Сува градња Србије.
Шта је то сува градња?
Сува градња је системско монтажно извођење преградних зидова, зидних облога, спуштених плафона, облоге поткровља, сувих естриха и дуплих подова ситним префабрикованим монтажним елементима без уношења додатне влаге у простор. Синоним и основни елемент за системе суве градње је гипскартонска плоча.
Израда система суве градње од гипсаних плоча: лаких монтажних и преградних зидова, спуштених плафона, облагање стубова, плафона и зидова, у свету је добро познат и опште прихваћен, као еколошки беспрекоран, најбржи и најчистији систем градње. У Србији постоји безброј добрих примера примене ових материјала у градњи или реконструкцији објеката. Основни проблем код нас представља уградња лоших нестандардизованих материјала и застарели стандарди.
Увођењем и поштовањем савремених стандарда приликом уградње, извођења, а нарочито контроле уграђених система умногоме ће помоћи у подизању квалитета уграђених материјала и конструкција, а самим тим и елиминисању евентуалних грешака и последица, које се могу догодити након нестручног постављања и уградње нестандардизованих сувомонтажних материјала. Системски материјали, не само коришћење квалитетне гипсане плоче, омогућиће да корисници искусе све предности сувомонтажне градње: сува, брза, економична и чиста градња без штемовања за пролаз инсталација и великог отпада, материјали са гарантованом угодном климом становања, лаке и танке конструкције, перфектна звучна, противпожарна и топлотна заштита са флексибилним конструкцијама за постизање перфектних савремених енетеријера.
Савремено грађевинарство се више не може замислити без система суве градње. Окружени смо позитивним примерима уграђених система суве градње: унутрашњи зидови, спуштени плафони, облагање зидова, плафона и поткровља, сувих естриха и дуплих подова, противпожарни и акустични системи у шопинг центрима, хотелима, становима, пословним и индустријским комплексима, болницама, школама, кафићима итд. Добри примери су Немачка школа Београд, као и Хотел Стари Млин.
На тржишту постоје произвођачи материјала и система који потпуно испуњавају европске стандарде и квалитет и имају одговарајућу вишу цену у односу на „гаражне“ нестандардизоване материјале. Нестандардизовани материјали немају одговарајући квантитет ни квалитет који може гарантовати статичку стабилост система. Нажалост, код нас, цена још увек често представља један од кључних фактора, што у случају градње може бити фатално.
Веома је важно придржавати се стандарда, техничких прописа и препорука произвођача, њихове техничке документације и упутстава за примену. Неопходно је употребљавати једино системске компоненте и системска решења произвођача, сертификоване од стране најугледнијих грађевинских института Србије и Европе.