ПОЉСКА: Русија неће банкротирати
ВАРШАВА - Гувернер Народне банке Пољске Марек Белка апеловао је на Запад да смири нервозу око финансијске кризе у Русији, јер, по његовој оцени, Русија неће банкротирати као 1998. године, а садашња криза може чак да јој помогне да се коначно одврати од привреде која уме само да извози сировине.
"Русији не прети реприза краха из 1998. године зато што су Руси од тада пуно научили, а такође земља има велике девизне резерве које може да употреби", казао је Белка пољској телевизији ТВН24.
Белка, некадашњи премијер Пољске, додао је да ће кључно за стабилност бити то да се одрже садашње цене нафте и гаса које су довољно непријатне за Русију а осталима гарантују стабилне цене.
"Проблем Русије нису само сувише ниске цене нафте и гаса већ и западне санкције које онемогућавају руским предузећима да се рефинансирају на међународном финансијском тржисту. Финансијске санкције и ниска цена нафте утичу на то да интервенција у Украјини почиње да кошта (председника Русије Владимира) Путина више него што је могао да очекује", упозорио је Белка.
Гувернер пољске централне банке управо у томе види шансу за какав такав компромис на истоку Украјине, а слаба рубља и проблеми руских предузећа прилика су, како је казао, да Русија диверзификује своју привреду.
"У земљи где главни приходи потичу од извоза сировина не исплати се производити ништа и друге гране привреде су запостављене. Сада Русија има шансу да почне да гради оне гране привреде које нису базиране на сировинама", казао је Белка.
Због санкција које је Запад увео Русији део пољопривредне производње у Пољској остао је на домаћем тржишту, што је Пољацима први пут појефтинило божићну трпезу.
"Повећана понуда на тржишту намирница плод је политичке ситуације у Европи и ембарга на извоз у Русију. Руси су престали да купују од нас намирнице и неке друге производе и они остају у земљи", казао је пољској телевизији ТВП директор пољске Организације трговине и дистрибуције Анџеј Фалињски.
Он је додао да су се произвођачи и у Европи и у Пољској оријентисали на домаће тржиште зато што је извоз знатно успорен а та производња не може тек тако да се заустави.
"Годинама смо били сведоци раста цена намирница а тај скок је долазио у време празника, када су трговци настојали да стекну додатну добит преко повећане потражње. Ове године је супротно. Захваљујући мноштву промоција и дефлацији последњих пет месеци, Пољаци ће за празнике потрошити мање, бар на намирнице", казао је директор Пољске федерације произвођача намирница Анџеј Гантнер.
Прочитајте и:
Кина ће помоћи Русији да победи санкције Запада
Извоз српске хране у Русију удвостручен