Порез на имовину расте
Београд - Највећа повећања по основу пореза на имовину могу да очекују житељи Крагујевца, до 140 одсто, а пореска решења увећана и до 80 одсто могу да очекују и Крушевчани и Београђани.
Увећана пореска решења, најављу представници општина по Србији, стизаће од 15. маја или чак у јуну, што значи тек за трећу рату, док ће решења за другу рату бити такође аконтациона.Друга рата пореза на имовину треба да се плати до 15. маја, а аконтациона решења стижу ових дана.
Суботица
У локалној пореској администрацији у Суботици подсећају да је рок за подношење пореских пријава продужен до 30. јуна, па решења о утврђивању износа неће бити донета до 15. маја, када доспева друга рата овогодишњег пореза. Они додају да ће грађани плаћати две аконтационе рате, на бази прошлогодишњих решења, а тек у трећем решењу видеће се да ли и ко треба да уплати разлику.
Шефица службе пореске администрације у Суботици, Анка Трифуновић, навела је Танјугу пример стана од 60 квадрата, старог 30 година, у првој зони, за који је прошле године порез је био око 11.700 динара, и додала да се тај износ умањивао за 50 одсто ако обвезници у тим становима и станују, што износи 5.800. Ове године ће, како каже, износ бити увећан за 80 динара.
Већи порез, могу очекивати власници станова у поткровљима, каже Трифуновић, којима се уместо досадашњих 70 одсто опорезује укупна површина, а може се очекивати повећање и у четвртој зони за око 21 одсто.
Београд
У Београду ће порез бити до 80 одсто већи, док ће прва решења стизати данас, у општини Савски Венац, а у остале општине ће стићи до 15. маја, кажу у градској Управи прихода.
За стан од 50 квадрата, у престоници, порез у првој зони већи за 80 одсто и износи 6.500 динара, док је за нови стан на истој локацији, преноси РТС, увећање 16 одсто, али је у том случају износ пореза дупло већи.
Краљево
Јован Симовић, начелник Пореске администрације у Краљеву, каже за Танјуг да би се за грађане порез на имовину кретао у висини прошлогодишњег, са толеранцијом 10 до 15 одсто, више или мање, зависно од старости објекта. Симовић додаје да ће порез за стан од 60 квадрата у центру Краљева износити 11.225 динара. Са могућим умањењем од 50 одсто, прецизирао је, то би износило 5.600 динара, ако је година изградње 2000.
Крушевац
Шеф одсека за наплату и контролу јавних прихода у Крушевцу Мирјана Милановић, рекла је Танјугу да би грађани прва решења са новим обрачуном требало да добију у јуну. На нови стан у првој зони Крушевца, од 60 квадрата, платиће се ове године за 19 одсто већи порез, односно 4.579 динара, навела је она. За станове у другој зони биће већи порез за 30 одсто, а у трећој за чак 80 одсто. Милановић напомиње да у трећој зони има много више власника кућа којима ће се пореска давања смањити за 20 одсто у односу на прошлу годину.
Крагујевац
Порез на имовину у Крагујевцу у просеку ће бити увећан за 63 одсто у односу на прошлу годину, док ће за стан од 60 квадратних метара, у екстра зони, бити већи за чак 140 одсто, рекла је представница крагујевачке Пореске управе Сања Станојевић.
"Прелиминарни проценат увећања пореза на имовину у овој години у односу на прошлу износи 63 одсто", рекла је она Танјугу.
Према њеним речима, за стан од 60 квадрата у екстра зони, стар 41 годину, уместо 3.168 динара власник ће у овој години платити порез у износу од 7.709,18 динара, што је 140 одсто више. У другој зони, порез за стан, исте квадратуре, стар 39 година, износиће 6.841, што је за 124 одсто више него у прошлој години када је требало платити 3.052 динара.
Станојевић је навела да и у Крагујевцу право на пореске олакшице од 50 одсто, а највише 20.000 динара, имају обвезици који станују у стану или кући која се опорезује, а старији од 65 година, који станују у објекту порез се умањује за 75 одсто.
Нови Сад
Члан Градског већа Новог Сада Дејан Мандић каже тај град масовно штампа решења која би грађани требало да добију у другој половини маја или почетком јуна. Он је додао да се у новоуведеној петој зони налазе најудаљенија насеља и ту ће порез бити нижи него до сада.
"За стан од 60 квадрата у центру града, у првој зони власници могу очекивати повећање пореза од хиљаду до хиљаду и по динара, али ће зато власници станова рецимо у трећој, четвртој или петој зони за порез морати да издвоје мање новца", казао је Мандић.
Лесковац
Лесковац је један од ретких градова где чланови Градског већа нису прихватили предлог Владе Србије о повећању пореза на имовину по зонама. Градоначелник Лесковца Горан Цветановић оцењује да је тај предлог ишао на штету грађана који живе на периферији и он очекује да нова влада донесе боље решење.
Зашто расте порез?
Доцент Економског факултета, Саша Ранђеловић, рекао је Танјугу да општине сада подижу порез на имовину, јер су од ове године изгубиле други извор прихода - накнаду за коришћење грађевинског земљишта. Приходи од пореза на имовину и од ове накнаде, која је такође у суштини врста пореза, износили су, како каже, приближно једнако, по 16 милијарди динара. Да би надоместиле приходе од укинуте накнаде, општине су, према Ранђеловићу, упућене на повећање пореза.
Критеријуми
Колики ће бити износ за порез по новим решењима, према речима представника градских власти, зависиће од зоне, квадратуре, од тога да ли је реч о новој или старој градњи, да ли неко у стану или кући живи или не. Процена вредности некретнине радиће се на основу тржишне, уместо, као до сада, на основу књиговодствене вредности (што важи само за привреду), а за грађане ће то бити на основу реалне тржишне вредности. Право на умањење од 50 одсто имају они који живе у стану који се опорезује, грађани преко 65 година старости.
Максимална, законом предвиђена стопа, када је реч о порезу на имовину износи до 0,4 (за привреду) и до два одсто за грађане.