ПОРТАЛ "ПОЛИТИКО": Хашим Тачи је силеџија огрезао у ратним злочинима и криминалу
БРИСЕЛ - Лидери на Косову, укључујући и министра спољних послова Хашима Тачија, су силеџије огрезле у ратним злочинима и организованом криминалу које ризикују да дугорочно покваре односе Приштине са Вашингтоном и Бриселом, пише данас амерички портал "Политико".
У тексту који је за европско издање "Политика" написао угледни амерички новинар Чак Судетић, Тачи и "клика око њега" се оптужују да намерно саботирају оснивање Специјалног суда за злочине ОВК како би избегли одговорност за злодела описана у извештају Дика Мартија, укључујући и трговину људским органима.
"Западни дипломати спекулишу да је Тачијева јавна подршка оснивању суда политичко позориште и да он иза сцене ради на томе да се то што више одложи, не презајући ни од застрашивања посланика сопствене странке", наводи "Политико", уз претпоставку да је то вероватно зато што се Тачи прибојава да и сам не буде оптужен.
Тачи као "звер у кавезу"
У тексту се цитирају делови Мартијевог извештаја, као и анализе западних обавештајних агенција према којима су Тачи и други командант ОВК одговорни за више од 400 случајева киднаповања, прогона, илегалног притварања и убистава Срба, Рома и "нелојалних" Албанаца након повлачења српских безбедносних снага са Косова 1999. године.
"Тачи се понаша као звер у кавезу", цитира "Политико" неименованог представника међународне заједнице у Приштини.
Судетић цитира бројне западне дипломате који кажу да вишекратно одлагање доношења закона о специјалном суду у парламенту на Косову прети да трајно угрози односе Косова са САД и Европском унијом.
Тачи укључен у трговину дрогом
"Тужно је што су САД и европске земље још пре 10 година знале да је Тачи укључен у трговину дрогом и да стварају мафијашку државу, али су се држали начела: ‘Јесте гад, али је наш гад’", казао је за "Политико" један западни дипломата.
Вашинготон престаје да утиче на стране инвеститоре да улажу у Косово
У тексту се наводи да западне земље, разочаране Тачијем, неће формално прекинути односе са Приштином, али ће Вашингтон вероватно престати да охрабрује стране инвеститоре да улажу у Косово и да наговара земље које нису признале Косово то учине.
"Србија се никад није одрекла тог дела своје територије, закључује "Политико".