ПОРУКА СЕДМОГОДИШЊЕ САРЕ: Поручите свету да не заборави на Сирију!
Око 14 милиона деце пати због грађанског рата у Сирији. Деца се тамо убијају, муче, прогоне и добијају трауме.
Хана Сингер, шефица уреда Уницефа у Дамаску је у једној школи срела малу девојчицу Сару и причала са њом о њеним доживљајима у граду који потресају рат и насиље. На Уницефовој конференцији за новинаре у Берлину борила се са сузама док се присећала тог сусрета.
"Реци свету да не би требао да заборави Сирију!" То је порука седмогодишње Саре из града Алепа у ком она живи, усред рата.
Ова Египћанка већ пет месеци води уред организације Уједињених народа за помоћ деци у сиријском главном граду. Она координира помоћ за 5,6 милиона деце. Њима је хитно потребна помоћ у земљи у којој бесни грађански рат. Око два милиона деце живи у ратним зонама или у подручјима које контролише терористичка група ИС, помоћ до њих не може доћи. Тамо су деца из дана у дан суочена са неописивим насиљем.
Децу присиљавају да гледају егзекуције људи
У Раки на североистоку Сирије, једној од главних база ИС-а, деца се присиљавају да гледају филмове егзекуције људи, прича Сингер.
"Није то сцена из Средњег века. То се догађа у Сирији, и тај пример показује да су деца постала беспомоћне жртве стравичног рата."
Рат у Сирији бесни већ четири године. У њему је до сада погинуло најмање 10.000 деце. На хиљаде их је тешко повређено, многи су "обележени" за цео живот. "Постоји цела једна генерација осакаћених, којима је помоћ потребна на дужи рок", тврди Сингер.
Граната децу погодила у игри
Пре само недељу дана она је посетила једну болницу у Дамаску у којој се опоравља троје деце које је погодила једна граната док су се играли на крову своје куће. Сви су остали без екстремитета, једна девојчица је погинула у нападу. "Та деца нису се налазила у ратној зони", напомиње запослена у Уницефу.
Снајперисти свесно циљају децу
Кристијан Шнајдер, пословођа Уницефа, уверен је како су многа убијена и рањена деца била циљано нападнута, преноси Дојче Веле.
"Знамо да снајперисти свесно циљају на децу и нападају школе."
У Сирији је 69 школа бомбардовано или нападнуто ватреним оружјем, са несагледивим последицама. Укупно се у Сирији чак 4.200 школа (односно свака пета школа) више не може користити. Оне су или уништене или оштећене или су у њима смештене избеглице. Око 50 хиљада учитеља (50% сиријског наставног кадра) је или убијено или је побегло. Тренутно око 600.000 сиријских девојчица и дечака не похађа наставу.