Психолози: Људи у центрима у шоку, деца уплашена
БЕОГРАД - У прихватним центрима у Београду, где су смештене евакуисане особе из Обреновца, осим људи који раде на њиховом збрињавању укључене су и екипе психолога и психијатара, како би им помогли да лакше превазиђу тешку ситуацију у којој су се нашли.
Координатор тимова психолошке подршке евакуисаним Ана Влајковић рекла је да су људи још у стању шока, али да се јављају и први знаци депресије.
"Код одраслих полако почињу да се развијају први значи депресије, посебно код оних који су први евакуисани", објашњава координаторка и додаје да на сваки позив са терена одлази психијатар који може да пропишу терапију лековима.
"Имамо пример да је шестомесечна беба после два дана прихватила да једе, тек када су је изнели из колективног центра из хале Пионир", препричава искуства са терена Влајковић.
Она додаје да то није природно окружење за децу, да буду без својих играчака, без своје куће и позвала произвођаче играчака и издавачке куће да донирају књиге, бојанке и фломастере за малишане. Деца мањег узраста не разумеју шта се догодило, али су уплашена и буде се често ноћу.
"Имали смо девојчицу која је причала да је стигла до 15. епизоде Пепељуге на интернету и сада нема компјутер, али да је срећна јер има књигу", прича Влајковић.
"Супервизори су едуковани психолози, психијатри, психотерапеути, неуропсихијатри. То су особе са великим радним искуством који могу да препознају теже поремећаје", закључила је Влајковић.