Постоји разлог зашто се Запад плаши руског медведа (ФОТО)
Ако сте икада помислили да се Западу леди крв у жилама од Русије, само зато што је њен председник бивши агент КГБ-а, који вози авион, бави се џудоом и има вођу "Ноћних вукова" за личног пријатеља, само сте делимично били у праву.
Владимир Путин је свакако један од најзначајнијих лидера у новијој руској историји, који је умногоме заслужан за статус који његова држава има у свет данас. Али и пре њега, Русија је била једна од највећих, најопаснијих и најбогатијих земаља на свету.
Осим што је стална чланица Савета безбедности УН, оснивач Заједнице Независних Држава (ЗНД), безбедносних савеза ОДКБ и Шангајске организација за сарадњу, кооснивач економске организације БРИКС, Русија је превасходно један независтан војно-економски џин, због чега је редовно "трн у оку" водећим државама на Западу.
Ресурси
Као правна наследница бившег Совјетског Савеза, Русија је територијално највећа држава на свету (17.125.187 км²). Простире се преко огромних пространства источне Европе и Азије, покривајући готово двоструко већу територију од држава које су јој главни конкуренти на ''svetskom трону моћи'', попут Кине и Сједињених Америчких Држава.
Поред велике територије Русија је земља изузетно богата природним ресурсима, нарочито нафтом и гасом, што су њени главни извозни енергенти. Само Сибир, то енормно пространство дивљине и природних богатстава, енергијом и сировинама може да "храни" читав свет. Али Сибиром тек треба овладати и то ће бити велики, ако не и судбински изазов Русије у 21. веку.
Када се на све ово дода и предстојећи ''поход на Арктик'', богатства Русије ће се само увећати. А то је управо једна од чињеница која многе државе на Западу чини нервозним, јер то значи да ће у будућности, за коју се увелико најављује велика оскудност у ресурсима, оне све више зависти од Русије. Данашње кризе у источној Европи, проблеми око изградње Јужног тока, као и обарања цена нафте су управо покушаји појединих фактора на Западу да се та ''незамислива'' будућност спречи!
"Најопаснији" с разлогом
Русија је "опасна", не зато што иде по свету и намеће "своје вредности" другима, већ зато што кад сте највећи и најбогатији, људи по правилу желе оно што ви имате и учиниће све да до тога дођу. А данашња позиција западног света према Русија говори све.
Сетимо се само недавног дипломатског "лапсуса" бивше америчке државне секретарка Медлин Олбрајт, када је изјавила да је "неправедно да Русија располаже толиким простором и толиким природним богатствима док друге земље у томе јако оскудевају. На просторима Сибира и руског Далеког истока, било би места и за многе друге". Међутим, садашњи председник Русије Владимир Путин је на такве и сличне "коментаре" увек одговарао метафорично, али врло јасно: "Хвала добром Богу па Русија није Ирак".
Међутим, Олбрајтова није сама у томе. Још је чувени амерички политиколог пољског порекла Збигњев Бжежински, на чијим теоријама се и данас заснивају читаве доктрине америчке спољне политке, рекао својевремено да "није довољно само сламање комунизма и распад СССР, јер онај ко буде контролисао Евроазијску плочу ("Хартланд") контролисаће читав свет", јер будућност припада ресурсима, а не ратовима!
На велику несрећу Бжежинског и читавог Запада, највећи део "Хартленд-а" се управо налази на подручју бившег Совјетског Савеза, тј. Русије и ЗНД, па и будуће Евроазијске Уније. Зато и не чуди време и енергија коју Путин улаже у финализацију планираних савеза и Унија. Јер управо овакве личности на Западу, који често заузимају или високе политички функције или делују као стручни саветници западних влада, Русији желе и предвиђају "југословенски сценарио" у пакету са "арапским пролећем". Они знају да када планско проширење нове Евроазијске уније буде завршено, њом ће бити обухваћено више од 60 одсто светских залиха гаса и скоро 50 одсто залиха нафте. Рудна богатства нове Уније биће убедљиво највећа од свих држава и савеза на свету, као и шумска и речна богатства. То су огромне површине нетакнуте природе са густим шумама и најразличитијим врстама животиња као и питком водом која се већ сматрам "најскупљим намирницом будућности".
Овај "медвед" носи велику тољагу!
На бранику отаџбине Руске Федерације данас стоји велика и модернизована руска армија која из године у годину достиже и престиже стандарде који су раније чинили армију Совјетског Савеза противником с којим није било шале.
Под вођством председника Путин, оружане снаге Руске Федерације подвргнуте су највећим реформама у последњих 200 година. Као такве, постоје од 1992. године, када су све оружане снаге бившег СССР-а на територији Руске Социјалистичке Републике стављене под контролу нове Руске Федерације.
Када су у питању родови оружаних снага, руска војска треба да добије најмодернију опрему и оружје. Авијација, која увек била у светском врху, већ је произвела авион пете генерације са "стелт" карактеристикама (Т-50 Пак Фа). Такође, током "Параде Победе 2015" године биће представљена и најновија генерација руског тенка по имену "Армата". А када је реч о свемирској технологији, руски инжењери су одувек представљали светски врх. Нова ракета за пренос терета "Ангар" већ је успешно тестирана током јулу 2014. године, а када уђе у оперативну употребу Русија ће бити у позицији да лансира све врсте сателита са своје територије, чиме ће добити загарантован независан приступ свемиру.
На крају, ту су и руски нуклеарни капацитети, чија модернизација такође увелико траје. Најновији додатак ових снагама је интерконтинентална ракета "Булва", која је већ два пута успешно лансирана са руских нуклеарних подморница.
Више је него јасно да ко год буде желео да контролише "Хартленд" или барем покуша да примени праксу "обуздавања" руске политичке и економске експанзије, мора имати на уму да је "руски медвед" наоружан до зуба, са снажним вођством и вољом која је током историје већ осујетила сличне покушаје многих освајача.