Правилном негом и исхраном продужите животни век ваших рибица!
Тропске рибице, које су најзанимљивије људима који се баве акваристиком, имају знатно краћи животни век него неке исплативе и познатије врсте. Само златне рибице, прекораче животну деценију, остале је досегну само ако живе у апсолутно идеалним условима.
Животни век већине врста рибица траје максимално до три године, и то под условима да се не мресте често. Када су услови у акваријуму оптимални, рибице дуже живе него у природној средини, мада је у пракси често обрнуто. Недостатак живе или смрзнуте хране, претерано чести мрестови и погоршани хемијски састав воде скраћују живот ваших љубимаца на годину дана, односно неки месец дуже или краће.
Правилна исхрана
У сталној бризи да им љубимци не остану гладни, акваристи често праве велику грешку, а то је преобилно храњење.
Није само реч о оном вишку хране која неупотребљена пада на дно, и својим распадањем мути воду. Иако она изазива прекомерно бујање микроорганизама, који у најблажем виду отимају кисеоник рибама. Ипак је реч је о оном вишку хране које рибе уносе у свој организам.
Познато је да дужа гладовања не доводе до озбиљних последица код одраслих риба. Тек када је у питању подмладак, односно први дани у исхрани младих, обилато присуство хране у акваријуму има велики значај.
Код одраслих риба претерана исхрана доводи до тромости, недовољне покретљивости, које у даљем развоју могу довести до угинућа. Стога треба упражњавати "дан нулте дијете" на сваких недељу или 10 дана чиме се битно побољшава кондиција ваших љубимаца. Претерана угојеност посебно када су у питању унутрашњи органи рибица, погоршавају размену материја, а када су у питању семеници и јајоводи такви примерци по правилу остају неплодни. Неправилна односно једнолична исхрана може довести и до упале желуца. Ово је обољење је опасније јер се у почетку тешко примећује - рибе не губе апетит и тек у даљем поступку постају тромије и губе на интензитету боја. А у тој фази организам је већ прилично ослабљен и отвара пут многим инфекцијским обољењима.
Спречавање обољења
Уколико бринемо о хигијени у акваријуму и поред тога хранимо рибице на правилан начин, могућност обољења је знатно мања него ако занемаримо основна начела правилног гајења риба и одржавања акваријума. Морамо добро пазити на исхрану, температуру, квалитет воде и количину кисеоника у њој.
Редовне активности око акваријума
Дневно - поред редовног храњења треба погледати и проконтролисати температуру, рад филтера, и уколико је угинула нека риба - одмах је извадити из акваријума. Најбоље је "сумњиве" рибе, док још нису угинуле одстранити из акваријума, зато што здраве рибе једу угинуле, што је доводи до заразе.
Недељно - треба преконтролисати филтер и ако је сувише запрљан, опрати га. Усисивачем за акваријум покупити све отпатке хране, рибљи измет и отпале труле листове биљака. Такође са биљака треба уклонити труле и пожутеле листове. По потреби, досути воду.
Месечно - чишћење као и у току сваке недеље, уз напомену да ова чишћења треба да буду темељнија. Источити четвртину или петину воде из акваријума цревом са дна, али тако да уклоните сву прљавштину и отпатке. Филтер искључити и расклопити, сунђер добро опрати.
(zivotinjsko-carstvo.com)