ПОЉАЦИ БИРАЈУ ПРЕДСЕДНИКА: Међу кандидатима и музичар, и водитељка
У Пољској се данас одржавају председнички избори, а за главног фаворита важи актуелни председник Броњислав Коморовски, који ће, како се верује, победити - али у другом кругу.
Коморовски је кандидат Грађанске платформе, странке десног центра која је сучељена пре свега са ривалском странком Право и правда, чији кандидат Анџеј Дуда ипак знатно заостаје за преседником у анкетама јавног мњења.
Према анкети која је 29. априла урађена за ТВ24, Коморовски ужива подршку 42 одсто бирача, што није довољно за победу у првом кругу (за коју је потребно 50 одсто гласова) док Дуду подржава 27 одсто бирача.
Обе странке имају корене у некадашњем анти-комунистичком покрету Солидарност.
Разочарење и засићеност главним политичким странкама довело је међутим до померања дела бирачког тела ка радикалнијим кандидатима тако да против Коморовског у предизборној трци учествују музичар и друштвени активиста Павел Кукиз, који тврди да "Пољска има исте проблеме као пре 90 година и ужива девет одсто подршке, као и Јануш Корвин-Мике, лидер Конгреса нове деснице кога подржава око пет одсто бирача.
Његова странка је пружила подршку групи окупљеној око Странке за независности Велике Британије (УКИП) у Европском парламенту а Корвин-Мике себе смтра конзервативни либертаријанцем. Познат је међутим и по изјавама да нема чврстих доказа да је Хитлер знао за холокауст и да би женама било боље да немају право гласа, подсећа британски Гардијан.
Корвин-Мике тврди да у Пољској није било стварних промена од 1989. и да у земљи још увек влада социјализам.
"Социјализам је ропство, ми смо робови државе. Желим апслоутно слободно тржиште без икаквих социјалних давања. Ја сам истински конзервативац, либертаријанац", рекао је он.
Када је реч о традиционалним левичарима потеклим од бивших комуниста, Савез демократске левице (СЛД) сатеран је на маргине, а њен кандидат 35 годишња историчарка и водитељка Магдалена Огорек према анкетама има само три одсто подршке.
Уз то спекулисало се да је у сукобу са сопственом партијском хијерархијом због своје побожности а недавно је изјавила да је "независан кандидат".
Коморовски је у кампањи истицао да гласајући за њега грађани играју на сигурно. Као бивши министар одбране, он ће се залагати за јачање источног крила НАТО као "одговор на претњу из Русије и Кремља," најавио је његов помоћник и бивши посланик Платформе Павел Залевски.
Коморовски такође подржава про-западне аспирације Украјине, Грузије и Молдавије, кажу његови сарадници.
Странка Право и Правда је засада сконцентрисана на то да Дуда уђе у други круг. Уколико у томе успе "уследиће две недеље које ће продрмати пољску политику", обећава портпарол његове странке.
Пољски председник има ограничену улогу. Он је врховни командант оружаних снага, представља земљу у иностранству и може да предлаже законе или да стави вето на њих.
Међутим, ови председнички избори су значајни и због тога што ће указати на распоред снага пред параламентарне изборе у октобру.
Предвиђа се да ће на њима владајућа Грађанска платформа десног центра имати снажног противника у конзервативној Странци правде и права која се повезује са Јарославом Качињским и његовим погинулим братом близанцем Лехом.
Пољска економија, према агенцији Блумберг, има једну од највећих стопа раста у ЕУ и биће међу 20 земља са највећим растом у свету.
Земља добија и све утицајнију улогу на међународној сцени, нарочито током украијнске кризе у којој је заузела чврст став против Русије.
Из Пољске потиче и актулени председник Европског савета Доналд Туск који је пре тога био премијер из Грађанске платформе.
Млади су углавном незадовољни и засићени етаблираним партијама, изјавио је "Гардијану" Кшиштоф Бобински, политички коментатор близак Грађанској платформи. Многи мисле да је време за промене али неће гласати за Право и правду већ за странке које "праве буку".