Премештање мачића са једног на друго место је нагонско понашање
Када су мачићи стари двадесет до тридесет дана њихова мајка их обично сели у друго „гнездо“. То ради тако што свако младунче ухвати за кожу изнад врата и тако га однесе на ново место, држећи високо главу да се оно не би телом вукло по поду или по земљи.
Чим мачка стигне на нову локацију, она отвара уста и спушта маче. Затим, одлази и по остала. На крају, провера да ли је све пренела из старог у ново гнездо.
Обично се мисли да су ове селидбе мотивисане или превеликом запрљаношћу старог гнезда или чињеницом да су га мачићи прерасли. Међутим, ове тврдње су само делимично тачне. Мачка која има велико и чисто гнездо, такође сели своје мачиће када за то дође време.
Прави одговор на наше питање даје нам живот предака домаће мачке. У природним условима, далеко од конзервиране хране и посуде са свежим млеком, мачка пре или касније мора почети са доношењем ловине за своје младе. Када су мачићи стари око 30 - 40 дана, они почињу да се храни тврдом храном и управо је та околност узрок селидбе.
Старо гнездо, у првих пар недеље мајка мачићима пружа сигурност и удобност, али са напујених два месеца, када мачићима израсту зуби, они морају да науче требају да гризу и жвачу ловину коју им мајка доноси. Да би се учење уједања и жвакања лакше савладало, потребно је пронаћи ново гнездо, близу ловишта, како би мајка лакше доносила ловину младунцима. Такође, мачка ће своје мачиће преселити на друго место уколико пожели мало мира или уколико јој се садашње место учини опасним.
Ове селидбе су прастар, древни облик нагонског понашања, који једнако као и лов, не изумире.