ПРЕМИЈЕР НА "КРШТЕЊУ" КРУЗЕРА: Поносан сам што је овај брод изграђен у Србији (ФОТО)
Премијер Александар Вучић обишао је данас Бродоградилиште Вахали у Сремској Митровици и присуствовао свечаном "крштењу" речног путничког крузера, вредног 20 милиона евра.
Премијер Александар Вучић изјавио је данас да је влада спремна да подржи нове пројекте и додатно запошљавање радника. Вучић је рекао да начин рада у бродоградилишту показује дуално образовање на делу, будући да ту на праксу долазе ученици средњих школа, те да је такав начин рада будућност Србије.
- Поносан сам што је овај предивни брод изграђен у нашој Србији. После пропасти бројних предузећа почели смо поново да градимо, у овом случају један од најлепших бродова у Европи. Ово су дани кад не можете да сакријте осмех, срећу и задовољство, јер се виде резултати - рекао је Вучић и захвалио митровачким радницима, оценивши да су овим пројектом најавили ново време, нову храброст и ново знање.
- Због вас и наших холандских пријатеља, сви се у Србији данас осећамо поносно - рекао је Вучић.
Вучић је рекао да је влада спремна да подржи нове пројекте и да уложи и додатни новац, иако, како каже, више воли да од страних компанија узима порез.
- Ако буде потребе, спремни смо да подржимо идеју о додатном запошљавању у Вахалију јер би то било добро за цео митровачки крај - рекао је Вучић.
Он је истакао да је данас важан дан за Србију јер је, оценио је, изградња брода почетак великог пута који се наставља захваљујући нашим радницима и додао да се ка новим открићима и напретку крећемо управо захваљујући храбрости, великом раду и знању радника који су том пројекту допринели.
- То су највећи плодови посла који сте завршили. Без тога би наша Србија остала насукана и напуштена, без циља и курса, заустављена у времену и простору и сви би чекали да потоне - рекао је Вучић.
Вучић је навео да свако ко буде управљао "бродом", односно Србијом, морати да има храброст и да обезбеди људима да могу да раде и да зараде, а ко не буде имао те квалитете и бринуо о посади и путницима, и ко не буде обезбедио да раде и показао да цени знање - тај неће моћи да управља.
Бекер: Србија да буде поносна!
Власник бродоградилишта Вахали Винсент Бекер констатујући да је Вахали Засавица једна од водећих градитеља речних бродова поручио је да Србија може да буде поносна што је њено бродоградилиште најбоље.
- Бродови који се граде су српски производ, које су Срби дизајнирали и изградили, а наши клијенти су веома задовољни послом обављеним овде у Засавици. Оно што је направљено у Србији значи испоручено на време и квалитетно - рекао је Бекер.
САСТАЈУ СЕ ВУЧИЋ И МЕКЕЈН: Посета у знак посебног уважавања српског премијера
Брод "МПС Thomas Hardy", у власништву швајцарске компаније "Scylla АГ", дугачак је 135 метара, широк 11,45 метара, а тежак 1.100 тона.
Овај путнички крузер може да прими 172 путника у 76 кабина и 10 апартмана.
Компанија "Вахали", која у сектору бродоградње непрекидно ради скоро 90 година, 2005. године је потписало уговор о сарадњи са власником београдског бродоградилишта, кад је "Вахали" почео његову велику обнову и опремио га најсавременијом механизацијом и алатима у вредности од 2,5 милиона евра.
Од 2006. до 2016. године, "Вахали" је саградио трупове за више од 50 пловних багера, три танкера, три речна контејнерска брода, један поморски контејнерски брод и више од 25 речних путничких бродова.
Бродоградилиште "Вахали" у Засавици код Сремске Митровице основано је 2013. године и представља највеће и најважније бродоградилиште те компаније у региону.
Поред изградње нових бродова, бродоградилиште обавља и све врсте ремонта у сектору бродоградње.
Вахали је до ове године за швајцарску компанију изградио више од 13 бродова те врсте.
ВУЧИЋ ПРОТИВ УКИДАЊА НАЦИОНАЛНИХ ПЕНЗИЈА: Више вреди Милена Дравић него грешке претходних влада
Купац крузера из Сремске Митровице "МПС Thomas Hardy", швајцарска компанија "Scylla АГ", више од 30 година је оператер луксузних крстарења европским рекама.
Вахали је до ове године за швајцарску компанију изградио више од 13 бродова те врсте.
Компанија Вахали основана је 1923. године у Холандији, у близини Арнхема на реци Вал, по којој је и добила име, а "бродоградилишну породицу" тренутно чини око 350 запослених у Србији и Холандији.
Како истиче компанија Вахали, од како је преместила своју производњу из Београда у Засавицу, постала је важан члан локалне заједнице са бројним донацијама и другим врстама подршке локалним установама, спортским клубовима, школама...
ВУЧИЋ ПОРУЧИО: Нека страни инвеститори пребаце посао код нас
Та компанија учествује и у државном пројекту дуалног образовања, обезбеђујући практичну обуку средњим техничким школама у региону и сарадњу са Машинским факултетом у Београду, како би се омогућила стручна пракса студентима поморске архитектуре и бродоградње.
Вахали је у поступку оснивања сопственог центра за обуку бродоградитеља у Мачванској Митровици, а недавно је основао и "Фондацију Засавица", чији је циљ да младим људима у Србији обезбеди школарину и стипендије, као и помоћ и подршку својим запосленима и њиховим породицама у различитим случајевима.