ПРЕСУДА ШЕШЕЉУ У ЧЕТВРТАК: Ево за шта га терети оптужница
Хашки трибунал изрећи ће у четвртак, 31. марта, првостепену пресуду лидеру Српске радикалне странке Војиславу Шешељу, оптуженом за злочине над Хрватима и Муслиманима у Хрватској, Војводини и БиХ, 1991-93.
У три тачке, оптужница Шешеља (61) терети за злочине против човечности - прогон несрба на политичкој, расној и верској основи; депортацију и присилно премештање.
У шест тачака, вођа радикала оптужен је за кршење закона и обичаја рата - убиства, мучење, окрутно поступање, безобзирно разарање села или пустошење које није оправдано војном нуждом, уништавање верских објеката и пљачкање јавне или приватне имовине.
ОГЛАСИО СЕ ШЕШЕЉ: Ево шта је рекао на одлуку Хага о датуму изрицања пресуде
Ти злочини, по оптужници, били су почињени у Зворнику, Вуковару, Мостару, Невесињу, Брчком, Босанском Шамцу, ширем подручју Сарајева и војвођанском селу Хртковци.
Међу злочинима за које је Шешељ оптужен су стрељање око 200 хрватских заробљеника на фарми Овчара код Вуковара, у новембру 1991; убиство око 700 Муслимана у Зворнику у пролеће и лето 1992, као и протеривање око 800 мештана војвођанског села Хртковци у мају 1992.
Према оптужници, Шешељ је прогон Хрвата у Вуковару и Хртковцима починио "говором и пропагандом мржње", док је остала злодела у Зворнику, Вуковару, Мостару, Невесињу, Босанском Шамцу, Брчком и ширем подручју Сарајева "подстакао, помогао и подржао" тако што је добровољце СРС, као физичке починиоце, регрутовао, индоктринирао мржњом према несрбима, организовао и послао на ратишта.
Злочини "шешељеваца" над Хрватима и Муслиманима били су, по оптужници, почињени у оквиру удруженог злочиначког подухвата чији је циљ било стварање јединствене српске државе на великим деловима територија Хрватске и БиХ, односно Велике Србије.
ОН НИЈЕ КРИМИНАЛАЦ, НИ МАФИЈАШ: "Пресуда Караџићу је освета Запада!"
У том злочиначком подухвату, Шешељ је, по оптужници, учествовао са тадашњим председником Србије Слободаном Милошевићем и бројним српским политичким, војним и полицијским званичницима.
Изрицање пресуде Шешељу било је заказано за октобар 2013, али је одложено због тога што је, на захтев оптуженог, због пристрасности из расправног већа био изузет судија Фредерик Хархоф (Harhoff) из Данске.
КАРАЏИЋ У СРПСКОМ ЗАТВОРУ? Постоји могућност да се Радовану олакша служење казне!
Хархофа је заменио судија Мандаје Нијанг (Mandiyae Нианг) из Сенегала, који се у наредних годину дана упознавао са предметом, читајући спис и гледајући видео снимке исказа сведока.
Током главног процеса, Трибунал је Шешеља три пута осудио због непоштовања суда, односно објављивања идентитета заштићених сведока - на 15, 18 и 24 месеца затвора. По пресуди, те казне су обједињене.
Шешељ је у притвору имао озбиљних здравствених проблема. У јануару 2012. позлило му је, а касније је сам рекао да је "умало умро". У болници му је потом био уграђен "унутрашњи дефибрилатор", односно апарат за регулисање срчаног ритма.
НЕ ИДЕ У ХАГ: Пресуда Шешељу биће изречена без његовог присуства
Шешељу је 2014. године постављена дијагноза тумора на јетри, а он је, после прве терапије, одбио да прима хемотерапију.У новембру 2014. расправно веће је на своју иницијативу Шешеља пустило на привремену слободу у Србију. Он је затим изјавио да се неће добровљно вратити на изрицање пресуде.
Средином марта, расправно веће одлучило је да Шешељ не мора да се враћа у Хаг на изрицање пресуде, чему се успротивио судија Нијанг.