Нови терористички напади и уздизање деснице прете да поцепају Европу
Исламска држава остварује своје циљеве
Иако се читав свет против Исламске државе бори свим расположивим силама, то за сада се чини да не даје неопходне резултате. И док се трага за идеалним решењем, џихадисти настављају са својим злочиначким активностима. Оно што највише забрињава и продубљује страх јесте чињеница да нико не може да гарантује да нових напада неће бити.
У бројним анализама често се у запећак баца чињеница да су терористи који су извршили масакр у Паризу рођени и одгојени у ЕУ, а не у Сирији, Ираку и осталим жариштима Блиског истока.
У питању су људи који су махом француски и белгијски држављани, одрасли у сиромашним муслиманским насељима у којима је свака друга особа незапослена.
Немаран однос власти земаља ЕУ према тим сиромашним квартовима је донекле и допринео стварању плодног тла за младе џихадисте који се, притиснути тешким социјалним статусом, веома лако окрећу радикалним опцијама попут приступања редовима екстремиста.
Терористичке организације просто жуде за младим члановима са пасошем земаља ЕУ, које претварају у убитачно оружје у самом срцу Европе.
Француска билдује десницу
Европа је и пре напада у Паризу била у климавој позицији. Економски и политички потреси (пре свега грчка финансијска криза) уздрмали су темеље читаве ЕУ, а мигрантска криза је додатно оптеретила читав континент, нарочито Немачку.
Таква подлога омогућила је десничарским партијама да придобију знатно већи број гласова од уобичајеног, што се нарочито одразило у Француској, где Национални фронт Марин Ле Пен доминира на регионалним изборима.
Пад популарности Ангеле Меркел
Немачка канцеларка предњачи у хуманом опхођењу према избеглицама, за разлику од многобројних лидера осталих земаља ЕУ.
Меркелова је чак направила благи заокрет ка левици, сложивши се око повећања минималне зараде у својој земљи, што су Немци дочекали са великим одобравањем.
Одлука о прихватању скоро милион избеглица, пак, није дочекана како се канцеларка надала. Штавише, анкете су показале да је Ангелина популарност опала за неколико процената управо због њене имиграционе политике. Тај податак показује да и у немачком гласачком телу десничарско (уједно и антимуслиманско) убеђење има знатан утицај.
Десничарска политика пркоси начелима ЕУ, а њено јачање аутоматски слаби темеље Уније. Управо таква атмосфера неслоге и несигурности одговара терористима.