ПРИПРЕМА ЗА "АЗИЈСКИ ВЕК": Аустралија између Кине и САД
Тежња аустралијске националне стратегије развоја јесте постати конкурентна сила унутар регије, кроз развој вештина, иновација, инфраструктуре, порезног система, регулаторне реформе и еколошке одрживости.
Аустралијска премијерка Џулија Гилард, недавно је објавила дуго очекивану белу књигу (изјаву о владиној политици), под називом "Аустралија у азијском веку". Документ је запањио аустралијске медије, јер у основи тврди да аустралијска будућност лежи у Азији, где постоје огромне економске могућности које треба искористити.
Након деценија узастопне спољне и трговинске политике, Аустралија још увек нема изграђен положај унутар Азије. У Азији је Аустралија често посматрана као арогантна и лицемерна држава. Утицај аустралијских пословних и финансијских институција у Азији је миноран, нити близу критичне масе потребне да постане конкурентна снага. Аустралија у овом тренутку има врло низак профил у азијском банкарству и финансијском сектору, без брендова на тржишту. Једини изузетак је рударски сектор, који је уз све своје намере и циљеве учинио аустралијску економију изузетно зависном о потражњи из Азије, посебно из Кине.
Аустралијско тржиште је мало у поређењу с азијским тржиштима, а остала средишта у регији имају већу могућност да постану корпорацијска средишта него Сиднеј или Мелбурн. Аустралија није на идеалној географској позицији да игра улогу средишта попут Сингапура или Хонг-Конга који то успешно раде. Аустралијска привреда у кратком и средњем року зависи о Кини, а Аустралија себе с правом или не, сврстава према САД-у кад је сигурност у питању.
Између Кине и САД-а
Документ такође потврђује аустралијску лојалност Сједињеним Америчким Државама. Истроријски гледано, Аустралија види САД као спаситеља од јапанске инвазије током Другог светског рата, након чега је дошло до потпуне преданости аустралијских влада америчкој спољној политици, што траје до данашњих дана. С друге стране, Кина је важна за аустралијску трговину, инвестиције и туризам. Кина је спасила Аустралију из дубоке рецесије потражњом минерала, док су САД једино донеле тешкоћу током аустралијског учествовања у ирачком и авганистанском рату. Кина би свакако желела Аустралију са зрелијом и независнијом спољном политиком, а не слепог слушатеља САД.
Но, евидентно је да аустралијска политика, упркос економској важности Кине, не преферира побољшање односа с Кином у склопу своје нове политике. Аустралијанци вероватно сагледавају Кину као нову претњу, нови Јапан, па су се одлучили за јачање веза с Индијом, преноси Адванце.
Треће решење – трилатерална групација
Индија, Индонезија и Аустралија формираће "тројку" за саветовање о питањима Индијског океана што је први корак према стварању трилатералне групације Индија-Индонезија-Аустралија. Сматра се да је циљ тројке заштита од јачања кинеског утицаја. Индијски океан представља значајан стратешки простор за Индију, па и за Аустралију, која се сада више фокусира на оно што се назива „Индо-Пацифик“ него на источну Азију. Због тога је дошло до приближавања Индије и Аустралије на један нови начин.
Аустралијски дипломата и високи представник у Индији, Питер Варгес, описао је јачање веза с Индијом као „квалитативни нови простор у билатералним односима“. Индија је извор највећег броја легалних миграната у Аустралији, те је такође један од највећих извора квалификоване радне снаге. Осим стандардних миграционих и привредних тема, по први пут обе земље покренуле су геополитичка и сигурносна питања. Иако је очито да се ради о анти-кинеској групацији, нужно је напоменути да Индија као нуклеарна сила води независну спољну политику, док Индонезија с Кином и Америком држи приступ динамичке равнотеже.
Повезивање Аустралије с Индијом и Индонезијом и удаљавање од азијско-пацифичке регије која се убрзано милитаризује, показују да Аустралија не жели бити директно умешана у тамошње трзавице. Кинески медији отворено тврде да се АСЕАН - као савез држава југоисточне Азије- привредно ослања на Кину, док се сигурносно ослања на Америку. Кинези често напомињу да се такво стање неће моћи одржати још дуго времена.
Прочитајте и: