ИСТИНА О "САБЉИ": Овако су ТАЈНИ АГЕНТИ похватали Земунски клан (УЗНЕМИРУЈУЋИ ВИДЕО)
Да ли је тајна служба Велике Британије заиста хапсила и откривала припаднике земунског клана у акцији "Сабља"? Можда ћете неке од одговора пронаћи овде.
Прави "бум" у Србији изазвале су информације из књиге уредника Гардијана Џулијана Борџера "Касапинов траг", који је поред детаља о скривању и хапшењу Ратка Младића изнео и до сада скривене детаље, а односе се на учешће елитне тајне службе Велике Британије – МИ6 у операцији "Сабља" и обрачуну Србије са "земунским кланом".
Према овим тврдњама главни човек МИ6 у Београду био је Ентони Монктон који је водио крикет-клуб у Београду и британске обавештајне операције у Србији и у Црној Гори. Син Гилберта, виконта од Бренчлија, био је млађи брат Кристофера, саветника Маргарет Тачер који ће у старости постати ексцентрични и гласни скептик за климатске промене. Њихова сестра, Роза, била је удата за Доминика Лосона, уредника Сандеј телеграфа и блиског пријатеља принцезе Дајане.
МИ6 имао је и улогу подршке у операцији "Сабља"
Монктон је постао експерт за "црвене беретке" и земунски клан, и за њихове везе унутар владе и обавештајног естаблишмента. Али његова улога у налажењу осумњичених након Ђинђићевог убиства донела му је и непријатеље, посебно у круговима око Коштунице.
– Након 2001. и Милошевићевог пада, фокус лова МИ6 пребацио се на Београд. У сарадњи са људима из Демократске странке из окружења Зорана Ђинђића, мршавог и добро обученог младог либералног лидера који је помогао рушењу Милошевића у октобру 2000, британски шпијуни били су врло ефикасни у налажењу неких од осумњичених за ратне злочине, који су пре тога успевали да избегну САС-овце у Босни – пише Борџер и додаје:
- МИ6 имао је и улогу подршке у операцији "Сабља". Британски шпијуни пратили су многе на листи за хапшење, знали су им кретања боље него домаћа полиција.
Фото: СД/илустрација
Полицијска акција "Сабља" била је акција проналажења и хапшења лица за која се сумња да су учествовала у убиству премијера Зорана Ђинђића, али и осталих лица за које се зна да су припадници група организованог криминала. Цела акција је започела непосредно након убиства премијера, 12. марта 2003. године. Званично је трајала до 22. априла 2003. године. Представља једну од највећих полицијских акција у историји српске полиције. За време ове акције, приведено је 11.665 особа повезаних са организованим криминалом. Међу њима је било много јавних и естрадних личности.
У једној од акција полиције ликвидирани су Душан Спасојевић Шиптар и Миле Луковић Кум. Десетак дана после злочина ухваћени су и они који су пуцали. Атентатор је Звездан Јовановић Звеки, његов директни саучесник Саша Пејаковић Пеле, док су Веселин Лечић Лека и командант “црвених беретки” Душан Маричић Гумар ухапшени због блиских веза са члановима “земунског клана”. Гумар ће касније бити и један од петорице осумњичених за отмицу и убиство Ивана Стамболића.
Један документарац о хапшењу погледајте на видео-снимку испод!