Прва реч Сертића као министра привреде
Многа од 502 предузећа за које је расписан јавни позив за прикупљање понуда за приватизацију, тешко да могу бити профитабилна чак и када би им се опростиле све старе обавезе, па за њих вероватно неће ни бити заинтересованих купаца, сматра нови министар привреде Жељко Сертић.
"Те фирме ће зато, после толико година вештачког одржавања у животу, морати у стечај или ликвидацију", рекао је Сертић за НИН, у свом првом интервјуу у својству министра привреде.
Наглашавајући да је и до сада Влада настојала да нађе стратешке партнере за Железару Смедерево, ФАП, РТБ и сличне компаније, које државу коштају 700 милиона евра годишње, он је истакао да то није нимало једноставно, јер је и Европа у рецесији.
"Морамо да учинимо све да те компаније више не буду терет буџета и да онима који имају тржишну перспективу омогућимо нови живот. Истовремено, не можемо више себи да дозволимо луксуз да одржавамо у животу компаније које не могу да опстану, а на држави је да обезбеди спровођење социјалних програма за раднике који ће остати без посла", поручио је Сертић, кога је Скупштина Србије јуче изабрала за новог министра привреде.
Такође је прецизирао да ће новац за отпремнине бити обезбеђен ребалансом за ову и буџетом за наредну годину.
Коментаришући чињеницу да је Србија за нешто више од 12 месеци променила четири министра привреде (Динкић, Радуловић, Мировић и Вујовић), Сертић је оценио да "то није добра пракса, јер честе промене министара носе са собом и промене економске политике". С тим у вези је потврдио да ће Влада наставити да новим инвеститорима даје субвенције.
"Субвенције су само један од елемената за привлачење нових инвеститора, али у овом тренутку, и када бисмо хтели, не можемо да их избегнемо зато што све земље у региону дају озбиљне субвенције за привлачење нових инвеститора, који доносе и капитал, и знање и тржиште, које смо ми давно изгубили. Ми фактички сада решавамо нешто што су земље региона решавале пре 10, 15 или чак 20 година", рекао је Сертић, уз појашњење да се на тај начин плаћа и цена за кашњење реформи.
"Да би Србија добила бољи кредитни рејтинг и ниже камате на кредите, јавне финансије морају да се консолидују. Оне су сада, са дефицитом од 7-8 одсто БДП-а, проблематичне", закључио је Сертић.