ПРВИ ПУТ ПОСЛЕ 12 ГОДИНА: Након нокаута, нафта изнад 30 долара
Цене нафте су се опоравиле заустављајући јучерашње понирање испод 30 долара за барел први пут у више од 12 година.
Аналитичари ипак упозоравају на опасност од даљег притиска на цене те сировине.
Америчка "лака" нафта WTI за испоруку у фебруару порасла је 38 центи, или 1,25 одсто на 30,82 долара за барел, док је европска референца за ову сировину, нафта типа "брент" поскупела 26 центи, односно 0,84 процента на 31,12 долара, извештава агенција Франс прес.
Цена нафте WTI је јуче пала у једном тренутку на 29,93 долара, на ниво који је последњи пут забележен у децембру 2003. године, мада се касније подигла после извештаја једне приватне компаније о паду залиха. Ипак, стручњаци упозоравају да је ситуација са ценама и даље крхка.
Инвеститори су сада усредсређени на извештај о америчким комерцијалним залихама нафте који треба да буде објављен касније данас, а од ког се очекује да ће показати нови раст залиха, додатно погоршавајући ситуацију са презасићеном глобалном понудом "црног злата" због које тржиште трпи већ 18 месеци.
"Однос понуде и тражње за нафтом и даље је неповољан због чега цене и даље попуштају", наводи аналитичар компаније "Филип фјучерс" из Сингапура, Данијел Анг, у тржишном коментару, и оцењује да ће испоруке тог енергента из САД остати велике.
Истовремено, тржишни стратег у сингапурској фирми "ИГ маркетс", Бернард Оу, сматра да ће цене нафте имати дугорочни тренд пада, пошто превелика понуда на тржишту не показује било какве знаке слабљења.
Нигерија, чланица Организације земаља извозница нафте (ОПЕК), чија је привреда у великој мери овисна о "црном злату", заложила се јуче за хитну седницу те групације ради решавања проблема колапса цена, који је уздрмао светске берзе и задао тежак ударац енергетским компанијама.
Нигеријски министар за нафту, Емануел Ибе Каћикву, изјавио је да очекује ванредни састанак "нафтног картела" почетком марта, како би разговарали о нафтној кризи.
"Ми смо рекли смо да ћемо, уколико ниво од 35 долара (по барелу) буде угрожен, тражити...ванредни састанак", рекао је Каћикву на енергетском форуму у Уједињеним Арапским Емиратима.
Сиромашније чланице ОПЕК-а се све гласније залажу за смањење високих нивоа производње нафте, настојећи да подупру раст цена.
Међутим, утицајне чланице ОПЕК-а, предвођене Саудијском Арабијом, одбацују ту могућност, опредељујући се радије за борбу за тржишни удео против ривалских произвођача, посебно САД-а.
Нафта учествује са 90 одсто у извозним приходима Нигерије и са 70 процената у укупним приходима владе, наводи француска агенција.