ПУЧ НА ТУРСКОМ ДВОРУ: Оставка која султану Ердогану може доћи главе!
После 14 година на власти, владајућа Партија правде и развоја (АКП) се, по свему судећи, распада по шавовима.
Премијер Турске Ахмет Давутоглу данас је хитно сазвао конвенцију владајуће партије, чији је председник, па је после ње обелоданио да подноси оставку. Међутим, коначна одлука биће донета на ванредној конференцији партије касније овог месеца.
Давутоглу је функције премијера и председника странке АКП преузео 2014. године, када је Ердоган изабран за председника.
Оно што знамо из турских медија јесте да се премијер Давутоглу недавно сукобио с Ердоганом око планираних промена устава, које би довеле до јачања председничке функције. Он је јуче изјавио да ће радије "прегазити свој его" него угрозити интерес своје странке из које долази и председник Ердоган.
СУКОБ НА ВРХУ! Давутоглу поднео оставку на функцију премијера Турске
Мрачно доба турске политике
Шта се заиста дешава иза кулиса, тешко је рећи. Давутоглу настоји да оповргне информације да је дошло до раскола између њега и Ердогана, те истиче како не замера ни њему, а ни другима у партији. Но, изгледа да се после 14 година на власти, владајућа Партија правде и развоја (АКП) распада по шавовима. Али далеко горе од тога јесу страхови у ком правцу "плови турски брод".
Домаћи и страни критичари годинама већ указују на јачање ауторитарности председника Ердогана. Чињеница да може с таквом лакоћом да "шутне" премијера, човека којег је лично он уздигао кроз партијске редове, шаље језу низ кичму многих у туском политичком естаблишменту.
Тензије унутар партије постоје већ годину дана, али ни најљући противници Ердогана и владајуће партије нису могли да помисле да ће доћи до таквог раздора у самом врху.
ПРЕВАЗИЂЕНА ПОСЛЕДЊА ПРЕПРЕКА: Турска укида визе са грађане ЕУ
Јасно је да Давутоглу није био пуки "да, господине председниче" човек који је Ердогану требао, посебно у тренутку када планира да спроведе такве уставне промене који би још више зацементирале власт коју председник Турске има.
Након оставке Давутоглуа, турска политичка сцена ће ући у један мрачан период, а како ће он тачно изгледати, тешко је рећи. Као најизвеснија последица, предвиђа се подела партије на два дела, и настанка нове партије десног центра која би могла да изазове моћ Ердогана и АКП-а.
На ванредном конгресу партије, који се мора одржати најкасније за 60 дана, сасвим је извесно да се Давутоглу неће наћи међу кандидатима. Онај ко буде изабран за лидера паритје аутоматски постаје и премијер земље.
Давутоглу је развио репутацију принципијеног човека чији меки глас се чује далеко. Његова академска прошлост омогућила му је да на поједине ствари гледа из шире перспективе, посебно када је реч о спољној политици земље. Но, особи која жели да приграби сву власт за себе, таква особа не треба.
Најбоље је то објаснио помоћник председника, Кемил Ертем, који је након оставке Давутоглуа изјавио да ће Турска постати још стабилнија и економски снажнија "када премијер, ближе оријентисан председнику, буде преузео функцију".