Пуштен злочинац Главаш: Мој излазак доказ чистоће Домовинског рата
МОСТАР - Бранимир Главаш, који је данас пуштен из затвора у Мостару где је служио казну због ратног злочина почињеног над Србима у Осијеку, рекао је да ће с адвокатима размотрити да ли ће се вратити у Хрватску и навео да је његов излазак "победа у доказивању чистоће Домовинског рата".
Он је казао да ће анализирати с адвокатима да ли ће се вратити у Хрватску и учествовати у другостепеном поступку који ће се против њега водити, а очекује изрицање ослобађајуће пресуде у обновљеном судском поступку који је наложио Уставни суд по чијој је одлуци ослобођен.
"Мој излазак значи први корак према циљу, према доказивању моје невиности, али и победу у доказивању чистоће Домовинског рата", додао је Главаш који је бројне новинарске екипе које су га чекале неколико сати позвао на дружење у хотел "Еро".
Главаш ће затим отићи у Дриновце код Груда у БиХ где има породичну кућу.
Министарство правде БИХ укинуло је пресуду Главашу и наложило његово пуштање из затвора у Мостару где је служио осмогодишњу казну због ратних злочина над српским цивилима. Одлука је донета на основу одлуке Уставног суда Хрватске о укидању правоснажне пресуде Врховног суда те земље о затворској казни за ратни злочин, који је затражио да се поступак понови.
На загребачком Жупанијском суду је, међутим, још важећа неправоснажна пресуда у трајању од десет година на основу које му је раније одређен притвор, па је тај суд издао потерницу за Главашем, тако да би он био ухапшен ако се врати у Хрватску.
Он би теоретски могао да буде ухапшен и у БиХ, али га од екстрадиције штити двојно држављанство, саопштио је недавно портпарол загребачког Жупанијског суда Крешимир Девчић.
Главаш је био осуђен у случајевима "гаража" и "селотејп" на осам година затвора због ратног злочина над српским цивилима у Осијеку 1991. године, а до сада је одслужио три петине затворске казне, и то у затворима у БиХ, по својој вољи.
Главаш се терети да је за злочине одговоран као један од команданата Осијека за време рата у Хрватској 1991. године.
Погледајте и: