Путин: Губити је увек лоше и то је за губитнике невоља!
БУДИМПЕШТА - Руски председник Владимир Путин изјавио је у Будимпешти да документ из Минска, којим се између осталог успоставља прекид ватре, даје шансу за решавање конфликта у Украјини, истичући да са оптимизмом процењује ток реализовања договора, али и упозоравајући да испоруке оружја Украјини споља неће помоћи Кијеву, јер је решење могуће само мирним путем.
Указујући на велику улогу у тражењу компромиса лидера Немачке и Француске, Ангеле Меркел и Франсоа Оланда, Путин је оценио да је "компромис пронађен и да може бити утврђен одговарајућом резолуцијом Савета безбедности УН". На заједничкој конференцији за новинаре са мађарским премијером Виктором Орбаном, лидер Русије је рекао да је после проглашеног примирја број сукоба у Доњецком басену на истоку Украјине знатно смањен, пренео је Итар Tass.
"Више сам оптимиста, него песимиста", рекао је Путин.
Руски председник је, међутим, додао да се сукоби настављају у рејону Дебаљцева, града између Доњецка и Луганска, мада и тамо са нижим интензитетом.
Путин је, такође, саопштио да је украјинска војска јутрос покушала да изађе из обруча у Дебаљцеву, али неуспешно.
"Ево и јутрос украјинске оружане снаге покушале су деблокаду. Завршила се неуспешно", рекао је председник Русије, додајући да очекује да "одговорни у украјинском руководству неће ометати војнике украјинске армије да одлажу оружје".
Путин је рекао да је потребно избећи погоршање односа између званичних украјинских власти и устаника.
"Губити је увек лоше и то је за губитнике невоља, нарочито ако губиш од дојучерашњих рудара, или дојучерашњих тракториста", рекао је Путин, додајући да се "не треба опседати тиме", већ решавати главни задатак - спсавање људских живота.
"Потребно је учинити да се они врате својим породицама и реализују комплетан план усаглашен у Минску. Убеђен сам да је то могуће учинити. Нема другог пута", казао је он.
Путин је рекао и да Москва има податке да се оружје Украјине споља већ допрема.
"Дубоко сам уверен да ко год и какво год оружје испоручује, број жртава се може повећати, али ће резултат бити исти као и данас", казао је председник Русије, додајући да је то неизбежно "јер огромна већина у оружаним снагама Уркајине нема никакву жељу да учествује у братоубилачком рату, тим пре далеко од куће, док устаници Донбаса штите своје породице".
Путин је указао да су стране у конфликту показале спремност да се крећу ка политичкој реформи у Украјини и да су се украјинске власти сложиле да спроведу дубоку уставну реформ, с тим да се удовољи захтевима за "одређену самосталност - како год се она називала: децентрализација, аутономизација, федерализација, одређених региона своје земље".
"Међутим, постоји и друга страна: ако су се представници Донбаса сагласили да учествују у тој реформи, значи да смо сведоци одређеног (њиховог) кретања у правцу украјинске државности", рекао је Путин и додао да што пре буде реализована тачка о прекиду борби и повлачењу технике, брже ће бити створени услови да политичко решење уђе "у какву-такву реалну фазу".
Путин је изразио наду да Кијев неће гонити војнике који положе оружје из обруча у Дебаљцеву, а да ће устаници пустити украјинске војнике из "дебаљцевског лонца" да напусте зону конфликта и врате се њиховим породицама. У четвртак 12. фебруара, у Минску су завршени преговори лидера земаља "Нормандијског квартета" - Путина, Петра Порошенка, Меркелове и Оланда а истовремено је одржан сусрет трилатералне Контакт-групе, уз учешће бившег председника Украјине Леонида Кучме, изасланика за хуманитарна питања Виктора Медведчука, лидера самопроглашених ДНР и Луганске Народне Републике Александра Захарченка и Игора Плотницког, специјалне представнице ОЕБС-а Хајди Таљавини и амбасадора Русије у Украјини Михаила Зурабова. После сусрета саопштено је да је постигнут договор Контакт-групе о пакету мера са 13 тачака који, између осталог, подразумева прекид ватре од 15. фебруара у одређеним рејонима Доњецке и Луганске области, повлачење тешког наоружања и мере за дугорочно политичко решавање ситуације у Украјини.