РАСИЗАМ КАО МОТИВ УБИСТВА НОВИНАРКЕ И СНИМАТЕЉА?! Убица их ликвидирао због расистичких изјава
Осумњичени за убиство новинарке и сниматеља америчке телевизијске мреже WDBJ7 Вестер Фланаган био је искусни телевизијски новинар, који је себе видео као жртву расне дискриминације што је, како наводе медији, највероватније мотив убиства.
Иако званичници нису утврдили мотив, дискриминација је имала кључну улогу у јучерашњем двоструком убиству у тржном центру градића Бедфорд у Монети, преноси Ројтерс позивајући се на поруке Фланингана на друштвеним мрежама и факс који је, како тврди телевизијска мрежа АБЦ, послао пре пуцњаве.
Убијени су новинарка Алисон Паркер (24) и сниматељ Адам Ворд (27), а директорка привредне коморе области "Смит Маунтин Лејк" Вики Гарднер, која је била интервјуисана, погођена је у леђа и налази се у болници.
Фланаган (41), који је био афроамеричког порекла, радио је на телевизији користећи псеудоним Брис Вилијамс, па је потом отпуштен, мада разлог није познат. Он је осумњичен да је јуче током програма уживо пуцао и убио новинарку и ТВ сниматеља, а тешко ранио локалну званичницу која је била саговорник у емисији.
Умро је синоћ у болници након што је пуцао у себе током полицијске потере.
Полиција у Вирџинији раније је саопштила да је током потере Фланаган доживео саобраћајну несрећу пошто је аутомобилом склизнуо са пута и да је пронађен са прострелном раном.
Суспецт ин @WDBJ7 killings ис Вестер Лее Фланаган ака Bryce Williams. Хас worked ас ТВ anchorman ин ВА, НЦ анд ГА. pic.twitter.com/VpQccEpBIA— Стеве Херман (@W7VOA) Аугуст 26, 2015
У току дана Фланаган је на Твитер налогу под својим псеудонимом објавио два снимка на којима се види како настрадалима прилази са леђа и упире пиштољ. На једном се види пуцњава.
"Снимио сам пуцњаву", написао је он у свом твиту и мада је налог убрзо укинут, видео-снимак је имао доста прегледа на друштвеним мрежама.
Фланаган је, такође, оптужио на свом Твитер налогу једну од својих жртава да је давала "расистичке изјаве", а станица "АБЦ њуз" наводи да је послао и факс два сата пре пуцњаве, у којем пише да се одлучио на такав корак након, како је рекао, расистички мотивисаног убиства девет Афроамериканаца у цркви у Чарлстону у јуну ове године.
Фланаган је додао и да је на послу био жртва расне дискриминације, сексуалног злостављања и малтретирања и описује себе као "људско буре барута".
Није био терористички напад, већ злочиначко кривично дело
Гувернер Вирџиније Тери МекОлиф рекао је да није реч о терористичком нападу, већ о злочиначком кривичном делу.
На снимку интервјуа чује се да је најмање осам метака испаљено, а камера, након што је пала на земљу, снимила је и убицу који носи пиштољ.
Он је 2000. године поднео тужбу против станице у Флориди "WRWC-TV" у Талахасију наводећи да га је продуцент назвао "мајмуном" и оптуживши шефа да назива Афроамериканце лењима јер не искоришћавају предности које имају при добијању стипендија за колеџ. Тужба је, међутим, одбачена.
Током 20 година, колико је радио као новинар, Фланаган је извештавао за станице у Сан Француску и у Џорџији и Тексасу, а кратко је радио и као представник једног корисничког сервиса, наводи се на његовом профилу на Linkedinu.
Диплому из новинарства стекао је у Сан Франциску 1995. године.