РАСПРАВА О БЕОГРАДУ НА ВОДИ: У Скупштини образлаже и премијер Вучић
БЕОГРАД - Посланици Скупштине Србије започеће расправу о лекс специјалису о пројекту "Београд на води".
Парламент ће о Предлогу закона о утврђивању јавног интереса и посебним поступцима експропријације и издавања грађевинских дозвола неопходних за реализацију пројекта "Београд на води" сутра обавити и расправу у начелу и расправу у појединостима.
Предложени закон пред посланицима ће "бранити", како је сам раније најавио, премијер Србије Александар Вучић, који је у више наврата нагласио да је то један од најважнијих пројеката за будућност Србије, не само за Београд, будући да ће померити са мртве тачке домаћу грађевинску индустрију и комплетан индустријски сектор.
Представници владајуће већине указивали су уочи скупштинске дебате на значај тог пројекта, који ће, убеђени су, покренути читаву Србију и регион, док представници опозиције траже његово повлачење из процедуре и усклађивање са правним системом Србије.
Предложеним законом се уређује утврђивање јавног интереса за експропријацију непокретности ради реализације пројекта изградње "Београд на води", као пројекта од посебног значаја за Републику Србију и Град Београд.
Влада Србије је предложени закон упутила у скупштинску процедуру 9. марта, а њиме се одређује корисник експропријације, уређује поступак и други односи који настану у реализацији Пројекта, поступак и начин издавања грађевинске дозволе и других аката потребних у поступку изградње објеката...
По том законском предлогу Република Србија и Град Београд имају сва права, обавезе и одговорности корисника експропријације предвиђене законом којим се уређује експропријација као и овим законом.
За експроприсану непокретност власник има право на накнаду која не може бити нижа од тржишне вредности непокретности, наводи се у образложењу и додаје да је власник непокретности дужан да се изјасни у року од осам дана од дана добијања предлога за експропријацију.
Према подацима из Просторног плана, на површини од око 177 хектара предвиђено је да се изгради нешто више од 1.000.000 квадратних метара стамбеног простора, око 750.000 квадратних метара пословног и комерцијалног простора, више од 62.000 квадрата јавних садржаја као што су вртићи, школе, установе културе, социјалне и здравствене заштите и око 242.000 квадрата нових зелених површина.
Ови капацитети, наводи се у образложењу Предлога закона, омогућавају да на овом простору буде више од 13.000 запослених и више од 17.000 становника.
Предложени закон је друга тачка дневног реда треће седнице парламента у оквиру пролећног заседања, коју су започели 2. априла, а у њеном досадашњем току размотрили су у начелу предложени закон о инспекцијском надзору.