МЕДИЈСКИ ЗАКОНИ: Новинарство је опасно и часно занимање
БЕОГРАД – У Скупштини Србије се повела оштра полемика да ли и аутоцензуру треба уврстити у закон о јавном информисању и медијима или прецизирати да је информисање слободно и да не подлеже цензури и аутоцензури.
У парламенту траје расправа о амандманина на предлоге закона о јавном информисању и медијима, о електронским медијима и о јавним медијским сервисима.
Аутоцензуру је амандманом затражила Нова демократска странка. Тај амандман је влада одбила јер, како је навела у образложењу, аутоцензура није предмет закона већ је ствар личног интегритета сваког појединца.
Министар културе Иван Тасовац је казао да је аутоцензуру немогуће санкционисати.
"Како мислите да казните новинара који се аутоцензурисао", упитао је Тасовац и навео да су новинарска удружења дала предлоге кроз амандмане а да ниједно удружење није предложило увођење
аутоцензуре у закон.
Шеф посланичке групе Српске напредне странке Зоран Бабић навео је да је новинарство часно и опасно занимање свуда у свету и да је срамотно и страшно да се новинари називају кукавицама нарочито од оног "човека који није дефинисао да ли има аутоцензуру или има страх јер нема аргумената".
Посланица СНС Марија Обрадовић одбацила је наводе да представника опозиције нема у медијима наводећи да опозиција има највећи број прес конференција у парламенту из кога свакодневно извештава око 30 новинарских екипа.
Зоран Живковић је оценио да је закон добра основа за борбу против цензуре али и навео да у Србији има много добрих закона који се не спроводи и да влада конкретно треба да покаже да жели да спроведе закон.