РЕАКЦИЈЕ СВЕТСКИХ МЕДИЈА: УЕФА одговорна за инцидент
Синоћни догађај на Партизановом стадиону у Хумској изазвао је праву пометњу и бурне реакције у земљи, али и широм света. Иако је заказани спортски сусрет био проглашен утакмицом високог ризика, десили су се неочекивани догађаји и реакције које су "запалиле" светске медије.
Меч између Србије и Албаније једна је од главних тема и светских медија, па су насловне стране светских новина и портала увелико затрпане информацијама и сликама са синоћне утакмице за квалификације за Европско првенство.
Велика Британија
Дејли мејл је пренео догађај са стадиона, али и написао да се Митровић након скидања заставе нашао на мети албанских играча. Иако је реч о класичној провокацији, Коларов је помогао полицији и заштитио противничке фудбалере од напада са трибина. На крају текста речено је да се чека да УЕФА истражи читав случај.
Гардијан је захваљујући својим извештачима са утакмице пренео дешавања на терену уз изјаве капитена Ивановића, али и Лорика Цане који је рекао да због психичког притиска нису били спремни да наставе са игром.
Британска агенција Асошијетед прес пренела је изјаву Ивице Дачића да је реч о политичкој провокацији, али и честитке албанског премијера на храбрости својих репрезентативаца, као и жаљење због суседа који су оставили лош утисак. Такође се додаје да су навијачи обе репрезентације познати по насиљу, што показује пример прекинуте утакмице пре четири године између Србије и Италије због дивљања српских навијача.
Индепентент је оценио да је за инцидент на утакмици квалификација делимично одговорна и Европска фудбалска унија. Иако је знала за постојање политичких тензија између Србије и Албаније, ове две земље је ставила у исту групу квалификација.
“УЕФА је забранила албанским навијачима да присуствују утакмици, а раније дозволила да Србија и Албанија буду у истој групи упркос дугогодишњим политичким тензијама ове две земље. Срби и Албанци су иначе, два ентитета која учествују у спору око Косова”, подсећа Индепендент.
Амерички медији
С обзиром на то да се напетост појавила још оног тренутка када је изабран жреб, Вашингтон пост поставља питање зашто се није, као на примеру Шпаније и Гибралтара, реаговало како би се ове две селекције одвојиле.
"Не зна се шта је горе – политичари који покушавају да се баве спортском администрацијом, или спортски радници који покушавају да се баве политиком?", позива се амерички извор на извор из енглеског Гардијана.
"Српски навијачи спалили су заставу НАТО. Полиција се већ сукобила са навијачима. Националистичке песме ориле су се стадионом. Хаос је додатно распламсала беспилотна летелица", стоји у извештају.
"Са свим примерима које имамо и искуством стеченим у ранијим квалификацијама, зар није било боље и лакше за све да је УЕФА Србији и Албанији урадила исто што и Шпанији и Гибралтару?", пита се амерички медиј.
Си-Ен-Ен је пренео да су “етничке тензије на Балкану и један инцидент са дроном довели до прекида утакмице у квалификацијама за првенство Европе. Они наглашавају да су четири играча америчког тима рођена на Косову, које нема могућност учешћа на такмичењима ФИФА и УЕФА, због чега су играчи са ове територије морали да прихвате држављанство других земаља како би били у могућности да играју.
Ју-Ес-Еј тудеј навео је да је ово први пут после 47 година да албанска репрезентација гостује у Београду, као и да су политичке тензије засениле игру.
Пољска
Новинари из Пољске били су и те како посвећени описујући опширно синоћни инцидент. Медији стављају нагласак на кривца америчког дрона с мапом Велике Албаније, уз "мале" Србију, Македонију, Црну Гору и Грчку.
"Навијачи су испровоцирали тучу фудбалера уз помоћ модела авиона", наслов је извештаја у данашњем издању дневника Газета виборча.
"Скандал с дроном и прикаченом заставом одиграо се пред крај првог полувремена. Када је српски фудбалер Митровиц ухватио заставу, на њега су се одмах бацили репрезентативци Албаније да му је отму. Избила је туча међу фудбалерима, а на терен су улетели навијачи", описује пољска ТВП.
Приватна пољска телевизија ТВН је на свом информативном каналу ТВН24 и сајту поставила велике фотографије летелице и мапе, и подсетила да, као што се Србија није помирила са губитком Косова, настањеног претежно Албанцима, исто тако су у Албанији и даље живе националистичке идеје изградње Велике Албаније.
Пољски медији подсећају да су због Косова спортски сусрети репрезентација и клубова Албаније и Србије све само не пријатељски, и да су због политке то увек утакмице највишег ризика.
Француски медији
Франц прес објаснио је да се инцидент догодио неколико дана пре посете албанског премијера Едија Раме Београду, први пут након 68 година, али и да су косовски Албанци прекид утакмице славили уз повике: Велика Албанија и Победа.
Француски лист Паризјен сусрет је оценио веома напетим и пре инцидента додајући да организатору сусрета прети суспензија и губитак утакмице. Испод самог наслова писало је: “Велика Албанија против велике Србије”.
Руски, шпански и италијански медији
Телевизијска станица Раша тудеј известила је да је меч прекинут након пуштања дрона са заставом велике Албаније за шта је осумњичен брат албанског премијера. Такође се истиче да српске власти сматрају инцидент политичком провокацијом преносећи Дачићево објашњење да је инцидент био унапред планиран.
Шпански медији су се фокусирали на дрон који је летео изнад стадиона, као и на узрок целокупне ситуације, док се у Италији Митровић сматра изазивачем беса код Албанаца који су ка њему дотрчали када је скинуо камеру, а Ивана Богдановића називају Иваном "Грозним".
Спекулације, коментари и оцене немају толику тежину као одлука УЕФА која се са нестрпљењем чека.
Погледајте и:
ВИШЕ ОД ПРОВОКАЦИЈЕ: Прекинут меч Србија - Албанија
Албански премијер: Поносан сам на играче, жао ми је због суседа