Референдум о независности дели породице у Шкотској
ГЛАЗГОВ – Да ли ће Шкотска на крају бити независна држава остаје да се види, али “за” и “против” кампања је већ изазвала велику политичку дебату у земљи, која је поделила и многе породице.
Мало више од двадесетак дана је остало до референдума, а “линија поделе” већ је повучена широм Шкотске. Без обзира на то шта ће се десити када земља буде гласала, та “линија” ће дефинитивно оставити трага на шкотску нацију, који ће осећати и генерације које долазе. На сваком месту где се људи окупљају, једно питање се обавезно поставља: “Јесте ли за или против?"
Оно што следи након питања јесте жучна расправа о монетарној унију, Европи, здравственом осигурању и резервама нафте у Северном мору. Понекад толико жучна, да постоје страхови да би дубоке емоције и страст, коју нарочито заступници независности улажу у кампању, могле да оставе земљу психолошки осакаћеном.
Неко је ипак препознао потенцијалне проблеме у Шкотској, након референдума. Модератор Генералне скупштине Шкотске цркве (Church оф Сцотланд) планира да одржи својеврсну службу помирења, у данима након референдума, јер је забринут због природе подела које је кампања изнедрила. Писац Александар Мекол Смит је такође изразио жаљење да је Шкотска "сада подељена земља". Али, водећи мислилац нације и академски професор Том Девајн, се не слаже са овом констатацијом.
"Оно што сам видео међу породицама, у кафанама и на јавним расправама којима сам присуствовао је озбиљно, понекад жестоко, понекад веома јако, ангажовање", каже Девајн. "Али једноставно не видим никакве доказе да је политичка подела изазвала ону врсту друштвених подела о којој говори Мекол Смит", преноси Гардијан.
Свакако је тачно, сматра Девајн, да су међу појединим породицама, у којима политика никада раније није била део разговора, вечере постале далеко занимљивије. Данас имате ситуацију да се чешће, браће и сестара, али и колеге са посла, који иначе врло мало разговарају једни са другима, поново разговарају али око питања фискалног дефицита или финансирања јавног сектора.
Поновно се рађају старе добре политичке навике, и то се догађа широм Шкотске. Након кампање за независност, ствари више никад неће бити исте, без обзира на исход.
Породица поменутог писца је и сама подељена по том питању. Клара, најстарија ћерка, страствено подржава кампању “За”, док њен брат, Брендон, не троши прилику да Вам објасни зашто је у реду бити део Велике Британије, као и да националистичке тврдње не држе воду.