РЕШЕЊЕ ЗА СИВУ ЕКОНОМИЈУ? Увођење онлајн фискалних каса
БЕОГРАД - До краја године у Србији се очекује нови закон о фискалним касама којима ће бити законски уређен део делатности које сада немају обавезу издавања фискалних рачуна, према речима министра финансија, Душана Вујовића.
Прелазак на на нови систем је још 2014. године најављивао претходни директор Пореске управе, Иван Симић. Међутим, према информацијама доступним НАЛЕД-у, по питању увођења онлајн фискалних каса, држава размишља на следећи начин:
- Најједноставније и најсигурније решење би било да већина кеш трансакција буде праћена фискалним рачуном. То ће, уз увођење онлајн фискалних каса, бити предложено као једна од кључних мера у националном програму за сузбијање сиве економије, на ком раде Владино координационо тело и Стручна група коју предводи НАЛЕД - према речима извршне директорке Националне алијансе за локални и економски развој, Виолете Јовановић, преноси лист Данас.
НАЛЕД је спровео истраживање уз подршку УСАИД-а у оквиру Пројекта јачања конкурентности и резултати су:
- 52 одсто грађана не тражи фискални рачун од трговца или угоститеља уколико га не добије
- 81 одсто испитаника не би пријавило продавницу која није издала рачун.
Уз то, НАЛЕД се не слаже са одлагањем увођења онлајн фискалних каса за електронски надзор готовинског пословања, јер би ова реформа ојачала контролу издавања, односно неиздавања фискалних рачуна, а посебно у угоститељском сектору, где је тај проблем изражен. Како Данас наводи, сваки промет робом и услугама који прође кроз фискалну касу сигурно је забележен и сачуван, па у тако привредник практично не може да избегне плаћање пореза. Међутим, како је речено, са обичним рачунима то није случај.
У НАЛЕД-у истичу да на питање "ко је дужан да изда фискални рачун?" одговор није сасвим једноставан. Наиме, због сложених прописа и великог броја изузетака, грађани, према НАЛЕД-у не знају коме и како да траже фискални рачун, али ни зашто је тако нешто уопште важно. Управо то оставља простора за сиву економију.