РЕВОЛУЦИЈА У БОРБИ СА ГОЈАЗНОШЋУ: Научници открили како ради ген који чине људе ДЕБЕЛИМ!
Коначно је утврђено како кључни ген повезан с гојазношћу чини људе дебелим, а то велико откриће би могло отворити врата потпуно новом приступу том проблему, мимо исхране и вежбања.
Тај научни рад решава велику мистерију: од 2007. године, истраживачима је познато да је ген под називом ФТО повезан с гојазношћу, али нису знали како, и нису могли да га повежу с апетитом или другим познатим факторима.
Сада експерименти показују да неисправна верзија тог гена проузрокује да се енергија из хране не троши, већ је организам чува као маст.
Нажалост, неће бити "чаробне пилуле"
Истраживачи не могу да кажу када ће бити доступан лек који би настао на основу нових сазнања. Али, мало је вероватно да ће то бити "чаробна пилула" која ће омогућити људима да једу шта год хоће без гомилања килограма.
Уз то, циљање на гене гојазности могло би да утиче на друге ствари, тако да би лек требало ригорозно проверити да би се доказало да је безбедан и ефикасан.
Генетски експерименти на мишевима и на људским ћелијама у лабораторији указују да то може да се преокрене, што даје наду да би могао бити развијен лек или други третман. Рад су предводили научници унивезитета МИТ и Харвард и објавили у среду у часопису “The New Енгланд Јоурнал оф Медицине".
- То откриће доводи у питање идеју да људи у суштини постају гојазни својом одлуком, јер бирају да превише једу и да не вежбају - рекла је вођа студије Мелина Клаусницер, специјалисткиња за генетику у Здравственом центру Бет Израел Диаконес, повезаним с Харвардом.
По први пут, генетика је открила механизам гојазности на који се раније није ни помишљало - рекла је она. Независни експерти су похвалили то откриће.
- То је велика ствар. Многи мисле да се епидемија гојазности своди на то да се превише једе, али људске масне ћелије имају улогу у томе како се храна користи - рекао је др Клифорд Розен, научник у Институту државе Мејн за медицинска истраживања и додао да то откриће указује на пут ка лековима који могу да утичу да масне ћелије раде другачије.
Неколико лекова за гојазност је на тржишту, али се обично користе за краткорочни губитак тежине и усмерени су на мозак и апетит, а не директно на метаболизам.