РИГОРОЗНО: Казна за допинг до 12 година затвора или милион динара
Предлог Закона о спречавању допинга у спорту биће пред посланицима у понедељак.
Допинг у спорту је забрањен, а они који прекрше ту забрану - спортске организације или спортисти, могу бити кажњени затвором од шест месеци до 12 година или новчаном казном од 50.000 до million динара, предвиђа Предлог Закона о спречавању допинга у спорту, који ће пред посланицима бити у понедељак, 13. октобра. Спортиста је дужан да дозволи антидопинг контролу, а оном који је одбије, не приступи јој, избегне или онемогући допинг тестирање, биће изречена мера због повреде антидопинг правила као да је на допинг тесту био позитиван. У случају да спортиста тако нешто покуша, може му се мера изрећи и ако допинг тест буде негативан, предвиђају та законска решења.
Повреда антидопинг правила постоји када је откривено присуство забрањене супстанце или њених метаболита или маркера у телесном узорку спортисте, када спортиста на било који начин користи или покуша да користи забрањене супстанце, али и када одбија или не жели да без задовољавајућег оправдања да узорак после обавештења о допинг контроли. Повреда антидопинг правила подразумева и када спортиста недозвољено поседује допинг средстава, неовлашћено продаје, организује транспорт, слање, испоруку или дистрибуцију забрањене допинг супстанце или забрањеног допинг метода, физички, електронски или неким другим начином.
Предлог закона дефинише допинг контролу и каже да је то поступак који укључује планирање распореда тестова, избор спортиста за тестирање, прикупљање и руковање узорцима, лабораторијску анализу, вођење резултата, претресе и жалбе. Искључена је свака могућност замене узорака или манипулације било какве врсте, а допинг контрола може бити организована на такмичењима и изван такмичења, најављено и ненајављено.
Овлашћене антидопинг организације су Антидопинг агенција Републике Србије, Светска антидопинг агенција и надлежни међународни и национални спортски савез, као што су Међународни олимпијски комитет, Међународни параолимпијски комитет, Међународни спортски савез, Олимпијски комитет Србије, Параолимпијски комитет Србије, Спортски савез Србије и национални грански спортски савез.
Затвором од три до 12 година биће кажњен онај ко неовлашћено производи, прерађује, продаје или нуди на продају, купује ради продаје, држи, преноси, посредује у продаји или куповини допинг средстава или на други начин неовлашћено ставља у промет та средства. Од шест месеци до пет година биће кажњен онај ко прави, набавља, поседује или даје на употребу опрему, материјал или супстанције за које зна да су намењене за производњу или припремање допинг средстава. Када је реч о прекршајима, новчану казна од 400.000 до million динара добиће национална спортска асоцијација, спортска организација и друго правно лице ако неовлашћено омета или покуша ометање било ког дела допинг контроле.